ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 1.11.2007

KAMENE SÚ VESMÍROM NA ZEMI

Kamene sú vesmírom na zemi. Symbolizujú jednotu pozemského a nebeského, ich neoddeliteľnosť a splynutie. Mikrokozmos v makrokozme. Ako hore, tak aj dole...

V poslednom viac ako desaťročí pozorujeme rastúci záujem o energetické systémy súvisiace s prírodnými štruktúrami a sústavami. Do tejto sféry patrí bioenergetika, energia biologických systémov, fyto- a živočíšnych systémov /zaoberá sa ňou alternatívna medicína/, energia tvarových systémov, foriem a objektov /predmet psychotroniky/, energia kameňov – hornín, minerálov, polodrahokamov,drahokamov /obsahovo sa ňou zaoberá najmä ezoterika/.Ale všetky tieto energetické oblasti spája z hľadiska ich účinku na bytosť ako celistvý systém ezoterika, ktorá ich súčasne aj vysvetľuje. Všetky tri oblasti sú však navzájom prepojené, navzájom sa prelínajú a navzájom sa dopĺňajú. Pozorujeme aj ďalší jav – romantizujúci prístup k tomuto svetu tajomna, ktorý nemá ďaleko k idealistickej, a teda skresľujúcej interpretácii.Je vhodné nájsť v sebe mieru,s akou budeme prijímať a spracúvať všetky informácie k nám plynúce z tejto sféry.

Všetky uvedené pohľady nás môžu uspokojiť minimálne v jednej veci – patria k veci. Dnešnou z tém budú kamene - polodrahokamy, drahokamy, kryštály – liečivá sila ich energie, ich farieb, tvarov, ale aj chémie.
Výber nie je náhodný. Pretože prišlo obdobie chladu a vlhka, zameriame sa na kamene teplých farieb, ktoré korešpondujú s najviac chladom skúšanou oblasťou tela, a to ľadvinami, kosťami, kĺbami.Podľa indického delenia energetiky tela teda s oblasťou 1.a 2.čakry, podľa čínskeho systému zasa príslušnými dráhami – meridiánmi.Kamene sú vesmírom na zemi. Symbolizujú jednotu pozemského a nebeského, ich neoddeliteľnosť a splynutie. Mikrokozmos v makrokozme. Ako hore,tak aj dole...

Pre začiatok však treba vedieť, ako pôsobia jednotlivé farby – teda aj farby kameňov - na nás z hľadiska energie:
hnedá vyrovnáva, červená stimuluje,oranžová nabudzuje, ružová harmonizuje,žltá prežiaruje, zelená vyrovnáva, modrá a indigo inšpiruje, zelenomodrá upokojuje, fialová oslobodzuje, sivá nás posúva k pokore, čierna k smútku, kontemplácii a poriadku až askéze, biela je farbou čistoty duše a ducha, farebná pestrosť je radosťou a oživením, bezfarebnosť(krištáľ) v sebe obsahuje všetky farby, je akoby nad nimi, pričom predstavuje jednotu a poznanie.

Pre 1.čakru (základná alebo koreňová), nachádzajúcu sa medzi konečníkom a pohlavným orgánom, zodpovedajúcu živlu zeme, je typická červená farba. Z hľadiska telesných orgánov a žliaz sú k 1.čakre priradené konečník, vonkajší genitál, hrubé črevo, prostata,nadľadvinky krv, stavba buniek, dolné končatiny. Kameňmi 1.čakry sú: červený jaspis, heliotrop, granát, červený korál, rubín,ale netradične aj hematit, achát, sardonyx a striebro.

Pre 2.čakru (sakrálnu), nachádzajúcu sa v oblasti podbruška, priradenú k živlu vody, je charakteristickou oranžová. Obhospodaruje panvu, vnútorné pohlavné orgány, močový mechúr, ľadviny, vaječníky,aj prostatu a semenníky. Kameňmi korešpondujúcimi s touto čakrou, sú karneol,oranžový korál, hyacint, ohnivý opál, mesačný kameň a nezvyklo dokonca perly.

Ako vyplýva z popisu, kamene tónmi svojich farieb definujú konkrétnu farbu zodpovedajúcej čakry.
Použitie kameňov závisí od toho,čo nimi chceme dosiahnuť. Je približne šesť spôsobov, ciest, foriem a každá z nich má vlastnú metodiku.Keďže nás zaujíma predovšetkým liečenie, ktoré má rôzne synonymá - petroterapia,kryštaloterapia, litoterapia, upriamime svoju pozornosť týmto smerom. Zdá sa, že najväčšej obľube sa teší nosenie týchto krásnych zemských darov na tele v podobe prívesku na koži alebo retiazke z ušľachtilého kovu, ďalej v podobe náramkov, náhrdelníkov, náušníc, prsteňov. Vtedy považujeme kryštály za amulety alebo talizmany a plnia najmä ochranno- liečebnú funkciu. Veľmi rozšírené a aj výrazne harmonizujúce je pohrávanie sa s kamienkom v ruke, prevaľovanie medzi prstami, prikladanie na konkrétnu čakru, masáž „okruhliakmi“ kryštálov, kedy sa posilňuje samotný efekt masáže a úžitok z nej je dvojnásobný.

Veľká opatrnosť sa vyžaduje pri vnútornom užívaní elixírov - teda výluhov konkrétnych kryštálov. Elixíry sa pripravujú najmenej 3 hodiny, a to máčaním kamienka v studenej vode, ktorá sa potom pije nalačno. Mnohé kamene sú svojím chemickým zložením jedovaté a nesmú sa užívať vnútorne. Najbezpečnejšie je užívanie krištáľového elixíru , výluhu krištáľu – kameňa, ktorý má isté výsadné postavenie medzi kameňmi v zmysle univerzálneho účinku a kompatibility so všetkým a s každým. Svojou priezračnosťou pripomína čistotu, dokonalosť,nekonečnosť,vytrvalosť,spojenie s univerzom, je kameňom, čistého, nefalšovaného, absolútneho.Ale o tomto klenote v ríši pozemských klenotov nabudúce. Pred použitím treba kameň očistiť aspoň pod tečúcou studenou vodou, osušiť a na 24 hodín ho dať do suchej morskej soli kvôli dokonalej energetickej očiste. Nikdy netreba experimentovať s vnútorným užívaním kameňov,keď máme o nich minimálne alebo žiadne vedomosti. Preto Vám v našej rubrike budeme prinášať užitočné sezónnne rady. V pokračovaní sa budeme zaoberať jednotlivými kameňmi, prislúchajúcimi k 1.a 2.čakre, podrobnejšie.

Netreba zabudnúť, že v každom z nás existuje rozmer prijímania transformovanej energie zeme. Aj človek, ktorý tvrdí, že vzťah ku kameňom – kryštálom je iba vecou nejakých módnych trendov, prípadne že tieto teórie sú iba fantazmagórie a rozprávky, vníma túto energiu, ale na inej úrovni – nevedomo a neuvedomeno. Nikomu netreba nič vnucovať, nikoho netreba presviedčať. Existuje istý mravný imperatív, ktorý nám zakazuje robiť z darov zeme predmet názorového alebo materiálneho licitovania. Preto ku kryštálom pristupujeme s posvätnou úctou, s otvoreným srdcom a čistými zmyslami.

Mgr.Dagmar Jančeková
Zaradený v rubrike: Energie okolo nás (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 13577 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)