ISSN 1337-6179          dnes je sobota 14. decembra 2024, meniny má Branislava, Bronislava , zajtra Ivica 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Blíženci
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
neutrálna
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 1.7.2008

CHRÁŇME PLEŤ PRED SLNKOM

Slnečné lúče sú čím ďalej tým viac nebezpečnejšie, napriek tomu sa na slnku radi opekáme viac ako treba. Takže ešte pred slnením sa okrem opaľovacích krémov s UV filtrom radšej zásobte ešte aj našimi domácimi receptami.

PREVENCIA:

ZVÝŠTE PRÍJEM BETAKAROTÉNU V STRAVE
Pred slnením je vhodné vyživiť pleť najmä betakaroténom, ktorý má ochranné účinky proti UV žiareniu- pleť sa tak rýchlo nespáli. Jednak betakarotén rozpustený v lipidoch kožných buniek pomáha filtrovať ultrafialové žiarenia a tiež neutralizuje škodlivé voľné radikály tým, že pôsobí ako antioxidant.
ZDROJE: Vyskytuje sa v mrkve a inom oranžovom i červenom ovocí a v zelenine s tmavozelenými listami.
Zvýšte pred slnením príjem tohto ovocia a zeleniny.

Významným zdrojom beta-karoténu je aj palmový olej Carotino. Je vhodné ho pridávať najmä do čerstvých šalátov a tesne pred slnením užite polievkovú lyžicu tohto oleja. Po opaľovaní si ním skúste tiež natrieť spálené miesta. Pozor však – farbí.

ZELENÝ ČAJ
Ak budeme vystavení slnečným lúčom dlhší čas, môžeme si pomôcť prevenciou zo zeleného čaju
Ako na to: Pripravíme si silnejší výluh zo zeleného čaju, scedíme a necháme vychladnúť. Pred odchodom na slnko sa umyjeme poriadne mydlom, aby sme pokožku zbavili prebytočného tuku a polejeme sa zeleným čajom a necháme ho na pokožke zaschnúť. Potom sa môžeme natrieť opaľovacím krémom

OCHRANA PRE VLASY
Výluhom zo zeleného čaju si môžeme pred páliacimi lúčmi ochrániť aj vlasy.
Vlasy si umyjeme a po umytí ich opláchneme zeleným čajom. Potom už neoplachujeme.

ACYLPYRÍN
Tabletka acylpirínu je dobrá prevencia ak vieme, že budeme vystavení nadmernému slnečnému žiareniu. A keď už aj dôjde k spáleniu, taktiež si dajme acylpyrín. Pri spálení slnkom ide totiž o zápal kože. Zápal môžeme stiahnuť práve podávaním tabletky acylpyrínu každé 4 hodiny. Zásadne však acylpyrín nepodávajme deťom mladším ako 12 rokov – pre ne je vhodnejší paralen.

NEPOUŽÍVAJTE FOTOSENZITÍVNE PRÍPRAVKY
Nadmernú citlivosť na slnečné žiarenie, ktoré môže viesť až k spáleninám spôsobujú aj rôzne lieky či kozmetické prípravky. Môžu ju vyvolať najmä upokojujúce prípravky, produkty s obsahom či výťažkom z ľubovníka bodkovaného, lieky proti plesniam, antikoncepčné tablety, močopudné prípravky (diuretiká), lieky proti cukrovke a aj niektoré krémy síce so slnečným filtrom, ale obsahujúce PABA (kyselinu p-aminobenzoovú) a tiež pleťové krémy s ovocnými kyselinami.
NAŠA RADA: Informujte sa pred slnením u svojho lekára či lekárnika o tom, či vaše lieky neobsahujú fotosenzitívne zložky. Ak áno, vystríhajte sa slnečným lúčom ešte aspoň 3 dni po tom, ako ste užili takýto produkt. Ak ich nesmiete prestať užívať, radšej sa pred slnečnými lúčmi chráňte.

PRVÁ POMOC:

UPOKOJUJÚCI KÚPEĽ
Ak ste to so slniečkom predsa len prehnali a koža vám sčervenala aj na chrbte či nohách, urobte si upokojujúci kúpeľ. Vhodný je sušený kvet harmančeka alebo ovsené vločky.
Potrebujeme: 150g sušených kvetov harmančeka, 3 polievkové lyžice olivového alebo palmového oleja, alebo jeden pohár ovsených vločiek
Ako na to: Kvety zalejeme 1,5 litrom vriacej vody a necháme lúhovať 15-20 minút. Potom scedíme a odvar nalejme do vopred pripraveného kúpeľa. Napokon vlejeme olivový či palmový olej. Kúpeľ by mal mať mierne teplú až vlažnú teplotu. Kúpeme sa 15-20 minút. Potom sa osprchujeme a natrieme upokojujúcim pleťovým mliekom najlepšie s obsahom panthenolu.

Na kúpeľ z ovsených vločiek potrebujeme 1 litra vriacej vody, do ktorej vhodíme ovsené vločky a necháme chvíľu lúhovať. Výluh vlejeme do pripraveného kúpeľa s mierne teplou vodou. Ďalej postupujeme ako v predošlom prípade.

KÚPEĽ Z HLINKY
Ak nám po opaľovaní sčervená koža na tele, je vhodné si urobiť upokojujúci kúpeľ s hlinkou
Potrebujeme: Liečivú bielu alebo červenú hlinku (dostať v lekárni – Bolus alba alebo rubra)
Ako na to: Do vlažného kúpeľa pridáme 8 polievkových lyžíc hlinky, dobra zamiešame a ponoríme sa na 15-20 minút. Následne sa osprchujeme, neutierame sa a pokožku necháme voľne uschnúť.

BYLINKOVÝ KÚPEĽ
Na spálenú pokožku výrazne upokojujúco a protizápalovo pôsobí aj kúpeľ z harmančeka
Potrebujeme: 150g sušených kvetov harmančeka, 50g lipového kvetu alebo kvetu levandule, citrónovú šťavu a 3 polievkové lyžice olivového oleja
Ako na to: Kvety zalejeme 1,5 litrom vriacej vody a necháme lúhovať 15-20 minút. Potom scedíme a odvar nalejme do vopred pripraveného kúpeľa. Napokon vlejeme olivový olej a citrónovú šťavu alebo trochu ovocného octu. Kúpeľ by mal mať mierne teplú až vlažnú teplotu. Kúpeme sa 15-20 minút. Potom sa osprchujeme a natrieme upokojujúcim pleťovým mliekom najlepšie s obsahom panthenolu.

ĽANOVÝ OLEJ NA SPÁLENINY
Na spálené miesta od slnka a tiež spáleniny je vhodný aj ľanový olej
Potrebujeme: Rovnaký diel ľanového oleja a kalciovej vody (ak ju nezoženieme, môžeme nahradiť zarobenou so šumivými calciovými tabletkami)
Ako na to: Zmiešame vodu s olejom a pred použitím vždy poriadne pretrepeme. Zmesou natierame postihnuté miesta niekoľkokrát denne.

OBKLAD Z KYSLÉHO MLIEKA
Na spálené miesta môžeme prikladať obklady z kefíru alebo tvarohu.
Ako na to: V prípade tvarohu ho vymiešame s trochou vody na kašu. Môžeme pridať aj niekoľko kvapiek ľanového oleja. Kefír alebo tvaroh nanesieme na plátno či gázu a priložíme na spálené miesta. Obklad necháme pôsobiť, kým chladí a potom ho vymeníme.

UPOKOJUJÚCA MASKA NA TVÁR
Maska z papáje (južného ovocia) pôsobí na spálenú pleť na tvári veľmi blahodarne. Ak nemáme po ruke práve papáju, rovnakú službu nám urobí aj avokádo, prípadne obyčajná uhorka. Ak máme tvár veľmi spálenú, môžeme do zmesi pridať aj pár lyžičiek tvarohu
Ako na to: papáju alebo avokádo roztlačíme v miske vidličkou a nanesieme na tvár. Necháme pôsobiť 10 až 20 minút a potom ovocie zotrieme a tvár umyjeme vlažnou vodou.

REGENERAČNÝ OLEJ
Po opaľovaní si môžeme naniesť na kožu upokojujúci a regenerujúci pleťový olej vlastnej výroby. Väčšinu ingredencií dostaneme v lekárni a lebo špecializovaných predajniach
Potrebujeme: 4 lyžice kakaového masla, 4 lyžice lanolínu, 9 lyžíc levanduľového oleja, 1 lyžicu oleja z pšeničných klíčkov 8 lyžíc čierneho alebo zeleného čaju a 2 lyžice glycerínu
Ako na to: Kakaové maslo a lanolín rozpustíme vo vodnom kúpeli. Potom vmiešame vopred zohriate oleje a necháme vychladnúť. Potom primiešame čaj a glycerín. Tekutinu necháme v uzavretej nádobe na chladnom mieste.


NAŠA RADA: Koža po spálení potrebuje na celkovú regeneráciu 3 až 6 mesiacov. Slnečné popáleniny spôsobuje odlupovanie pokožky a spodná vrstva je ešte viac citlivejšia na slnečné lúče a preto sa spáli oveľa rýchlejšie. Preto ak ste sa spálili, dobre si rozmyslete, kedy sa znova vyberiete na slnko.

DL





Zaradený v rubrike: Radíme si navzájom (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 13964 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)