ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 15.7.2008

DERIVAČNÝ KÚPEĽ - zdravie, ktoré stojí iba trochu studenej vody a 10 minút času

Často som trpievala opakovanými gynekologickými problémami a klasická medicína ani rôzne bylinky, diéty a pod. mi nepomáhali alebo iba na chvíľku. Vtedy mi kamarátka poradila, aby som vyskúšala derivačný kúpeľ a v skratke mi vysvetlila o čo ide.

Kým sa mi nedostala do rúk knižka od France Guillain, myslela som si, že tento kúpeľ pomáha iba pri ženských problémoch. A zrazu som zistila, že jeho použitie je ďaleko rozsiahlejšie. Je to natoľko jednoduchá, lacná a účinná metóda, že stojí za to, aby o nej vedelo a aplikovalo ju čo najviac ľudí.

Čo to je derivačný kúpeľ

Veľmi stručne povedané - je to umývanie pohlavia studenou vodou (z nádobky, nie tečúcou) pomocou jemnej hubky počas 10 minút.

Kedy a ako kúpeľ robiť.

Derivačný kúpeľ je určený všetkým - ženám, mužom, deťom i starým ľuďom. Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá. Podstata spočíva v predlžovanom osviežovaní pohlavia studenou vodou pomocou veľmi jemnej hubky. Je potrebné, aby ste boli v teplej miestnosti alebo zvyšok tela mali dobre oblečený, aby ste neprechladli. Voda má byť studená, ale nie ľadová. Hubku (vyhradenú len na tento účel a len pre vás) držte tak, aby sa veľmi neohrievala. Pre ženy je vhodné použiť bidet alebo si sadnúť na dosku nad pevným vedrom, mužom je výhodnejšie robiť derivačný kúpeľ po stojačky nad umývadlom. Voda má byť v nádobe, nemá prúdiť (sprcha). Trenie hubkou má byť jemné (asi ako jazyk mačky) v smere spredu do zadu.

Pre dospelého človeka s hmotnosťou menej ako 70 kg stačí 10 minút na jeden kúpeľ, nad 70 kg je to 15 minút, maximálny čas je 20 minút. Derivačný kúpeľ robíme niekoľko týždňov jedenkrát denne, iba pri veľkej záťaži dvakrát denne. Na prevenciu potom stačí robiť kúpeľ 2-4 krát za týždeň. Po aplikácii je vhodné zohriať sa - zabaliť sa do deky, vliezť pod perinu a pod.

Najlepší čas na kúpeľ je ráno nalačno. Derivačný kúpeľ nerobíme nikdy hneď po, ani tesne pred jedlom. Uvoľnenie zbytočností by mohlo vyvolať nevoľnosť. Po jedle by mala byť pauza 1,5 až 2 hodiny.

Jedinou kontraindikáciou je menštruácia. Tehotné ženy aj malé bábätká reagujú pozitívne a veľmi rýchlo.

Ako to celé pôsobí?

Ochladzovanie pohlavia spôsobuje to, že sa prebytočné látky, ktoré telo nedokázalo spracovať a začali sa rokmi ukladať, uvoľňujú a dostávajú späť do vylučovacích orgánov. Sú vylúčené hlavne stolicou (tá je počas aplikácie kúpeľa častejšia ako obyčajne). Iste viete, že prebytočné látky - tzv. "balast" sa do nášho tela dostáva všetkými možnými cestami: stravou, dýchaním, kozmetikou, pitím, pokožkou atď. Aj keď si dávame pozor napr. na stravu, veľakrát dávame telu viac ako potrebuje. Čo sa týka ovzdušia, pôdy a pod. - to ovplyvníme ešte ťažšie ako stravu. Takže aj u ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravo, prípadne sa aj prečisťujú niektorými spôsobmi, ešte môžeme nájsť istý "balast". Jeho hromadenie v hornej časti hlavy je veľmi pravdepodobne jedným z dôvodu šedivenia vlasov, podieľa sa na vzniku chorôb hlavy, zubov, neuralgií, spôsobuje chátranie svalových vlákien, a tým podporuje vznik vrások. Hromadenie odpadu v kĺboch spôsobuje zníženie pružnosti tela. V príkladoch by sa dalo pokračovať.

Z histórie
Metóda derivačného kúpeľa bola odpozorovaná zo správania zvierat. U ľudí sú rôzne podoby osviežovania pohlavia známe už tisícročia. V 19. storočí derivačný kúpeľ znovuobjavil Ludwig Kuhle experimentálnym spôsobom. Keď mal 25 rokov, vážne ochorel na pľúca. Odišiel na dedinu, kde ho sprevádzala jeho fenka, ktorá si zlomila labku. Pozoroval ju a zistil, že odmieta jesť a striedavo si celý deň oblizuje zlomenú labku a pohlavie. Za týždeň už vstala a žila ako predtým. Kuhle bol prekvapený ako rýchlo vyzdravela. Jeho choroba však stále postupovala, mal horúčky a hrozné bolesti hlavy. Vtedy ho napadlo, že fenka si asi nelízala zlomenú labku a pohlavie len z túžby po čistote. Muselo to mať ešte iný dôvod. Preto raz, keď ho opäť trápila horúčka a bolesť hlavy, urobil pokus. Pomocou kúsku plátna si ovlažoval koniec penisu studenou vodou a kopíroval to, čo robilo choré zviera. Sám bol prekvapený, ako rýchlo sa dostavila priaznivá reakcia - bolesť hlavy zmizla a cítil sa oveľa lepšie. Toto bol začiatok jeho celoživotného experimentovania.

Účinky derivačného kúpeľa

Vylučovaním nadbytkov z tela, pôsobí kúpeľ ako regulátor váhy bez zmenšovania a ochabovania svalovej hmoty. Naopak, svalový tonus sa zvýši. Aj štíhli ľudia, ktorí nepotrebujú chudnúť, majú v tele prebytok nepotrebného. Derivačný kúpeľ pôsobí ako harmonizátor organizmu, navodzuje pohodu (čoho dôsledkom je zníženie chuti na sladké), zbavuje organizmus stresu. Napriek tomu, že nejde o liečenie, pomáha derivačný kúpeľ aj pri akné, vráskach, ekzémoch, bradaviciach, astme, biele vlasy získajú svoju pôvodnú farbu, pri rôznych druhoch bolestí: hlavy, zubov, chrbtice, kĺbov, ďalej pri horúčke, zápche, inkontinencii moču, odvykanie od závislostí a hlavne zbavovaní sa toxínov.

Aplikovanie derivačného kúpeľa má zreteľné výsledky pri odstraňovaní prebytkov z tela. Preto by sme ho mali zaradiť do bežnej starostlivosti o svoje telo, tak ako je to so sprchovaním či čistením zubov.

Z viacerých zdrojov spracovala Linda Kantnerová

(medium.mysteria.cz/text_scr/2005_5_derivacni.htm, France Guillain: Derivační koupel, 2002)

Zaradený v rubrike: Radíme si navzájom (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 25637 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)