ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 30.11.2008

LUNÁRNY KALENDÁR (1) – VŠEOBECNÉ VPLYVY LUNY

Luna má na živé organizmy zvláštny vplyv - a aj na naše zdravie a preto sa čoraz viac z nás vracia k súladu s rytmami prírody a riadi sa podľa lunárneho kalendára. V skratke uvádzame v skratke zásadné princípy vplyvu Luny na náš organizmus.

V jednotlivých častiach nášho seriálu si o nich povieme podrobnejšie.


AKÉ SÚ TEDA VPLYVY LUNY V SKRATKE?

 • Počas lunárneho mesiaca sa mení sila prílivu a odlivu, množstvo odrazeného slnečného svetla, vlhkosť, atmosferický tlak, teplota, elektrické aj magnetické pole. To vplýva aj pri malých zmenách na naše telo aj psychiku.
 • Čím viac je náš organizmus zanesený toxínmi a oslabený, tým horšie znáša zmeny počas lunárneho cyklu, pretože prítomnosť nečistôt oslabuje našu obranyschopnosť. Často to ľudia pociťujú najmä pri splne – vtedy sa stáva viac nehôd, ľudia sú námesační a pod.
 • Mesačná príťažlivosť zodvihne zemskú kôru o pol metra, no tieto zmeny sú však na obrovskej ploche celej zemegule nebadané. Veľmi senzitívni jedinci tieto vplyvy môžu pociťovať, i keď si ich vedome vôbec neuvedomujú.
 • Mesiac zároveň pribúda alebo ubúda. Pribúdanie Mesiaca sa deje od novu po spln a ubúdanie naopak. Tieto vplyvy pre náš organizmus znamenajú pri pribúdajúcom Mesiaci privádzanie, prijímanie, zásobenie energiou, vyzývanie človeka šetriť sa a odpočívať. Pri ubúdajúcom Mesiaci zbavovanie jedov, vylučovanie, vydychovanie, odnímanie, vysušovanie, spevňovanie, vyzývanie k nasadeniu a čerpaniu energie.
 • Vplyv jednotlivých fáz Mesiaca (sú štyri) je spôsobený približovaním a vzďaľovaním sa Mesiaca od Zeme. Deje sa tak pri pribúdajúcom i pri ubúdajúcom Mesiaci. Tieto sily súvisiace aj s príťažlivosťou Slnka napríklad spôsobujú aj príliv a odliv – a nielen v mori, ale aj v tekutinách nášho tela.
 • Čím bližšie je Mesiac k Zemi, tým je jeho príťažlivosť silnejšia a naopak, čím je Mesiac vzdialenejší, jeho príťažlivosť sa oslabuje. Preto pri prvej a tretej mesačnej fáze, kedy sa Mesiac približuje k Zemi, sa náš organizmus vplyvom príťažlivosti sťahuje a menej krváca pri poraneniach, zato lepšie prijíma a zadržuje živiny. Naopak, čím je Mesiac vzdialenejší od Zeme, čo sa deje koncom druhej a štvrtej mesačnej fázy, tým sa organizmus rozťahuje, ľahšie krváca pri poraneniach, má väčšie detoxikačné schopnosti, teda schopnosti zbavovať sa nečistôt.
  Podrobnejšie sa dočítate v článku Lunárne fázy .
 • V každej mesačnej fáze je energia tekutín sústredná v určitej časti organizmu a preto aj tieto vplyvy môžeme použiť pri regenerácii či očiste nášho organizmu ( o tom si povieme viac v inej časti nášho seriálu).
 • A napokon, pri riadení sa podľa vplyvov Luny musíme zohľadniť aj zotrvanie Mesiaca v určitom znamení zverokruhu (znamení zvieratníka). Počas svojej púti okolo Zeme je to asi 2-3 dňové zotrvanie v určitom astrologickom znamení. Táto konjukcia vplyvu Mesiaca a súhvezdia spôsobuje zvýšenú citlivosť určitých orgánov a systémov v organizme, psychiku nevynímajúc. Na tieto vplyvy by sme preto tiež pri riadení sa podľa lunárnych vplyvov nemali zabúdať.
  Podrobnejšie sa informácie sa dočítate v Znameniach zverokruhu
 • MESAČNÝ CYKLUS: Prebieha vždy od novu k novu a trvá približne 29 a pol dňa. Pritom sa strieda dorastanie Mesiaca (od novu k splnu) s jeho ubúdaním (od splnu k novu). Každý deň má pritom svoj význam a dopad na náš organizmus. POZNÁMKA: V našom internetovom lunárnom kalendári zatiaľ zohľadňujeme len tie najzásadnejšie vplyvy mesačného cyklu vzhľadom na zložitosť prepojení ostatných faktorov.

Nabudúce si postupne podrobnejšie povieme o praktických radách ako využívať vplyvy LUNY pre zdravie, pri starostlivosti o telo, stravovaní, starostlivosti o rastliny a záhradu a tiež domácnosť.

redakcia
Zaradený v rubrike: Energie okolo nás (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 27210 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

Súvisiace článkypredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)