ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 16.5.2011

REFLEXNÁ MASÁŽ ČAKIER

Reflexná masáž chodidla je v súčasnosti už dosť rozšírená, takže ste ju už mnohí zažili na vlastnej koži a to doslovne. Ja som si okrem klasickej terapie obľúbila aj energetickú masáž čakier na chodidle, ktorú som sa naučila z knihy od Marianne Uhl ešte pTeraz po rokoch vám ju predstavím aj s niektorými obmenami, ktoré som podľa svojich skúseností upravila. A keďže nie každému je tak príjemné masírovať si svoje vlastné chodidlá, ja som sa to naučila robiť aj na rukách – ktoré máme „poruke“ vždy.

Táto metóda sa dá kombinovať aj s muzikoterapiou, aromaterapiou, arterapiou a vynikajúco pomáha aj výber vhodných kameňov. Tieto vibrácie pomáhajú nášmu jemnohmotnému telu naladiť sa na tú správnu frekvenciu. Čo má kto rád, môže k tomu pridať a upraviť si to podľa seba a svojich klientov, tiež to robím podľa toho, kto príde, čo má rád , aké má problémy a čomu sa treba viac venovať.

Dôležitá je tu znalosť o čakrách, ale s tým už má určite každý, čo pracuje s telom či dušou človeka svoje skúsenosti a vedomosti. Niekedy sa stretneme s nie vždy rovnakými názormi či už v literatúre alebo u rôznych terapeutov, ale podstata je rovnaká.

My sa budeme venovať hlavne základným siedmym čakrám, aj keď autorka pracuje ešte s čakrou sleziny ako s druhou čakrou /sakrálnou/. Využívam preto stále túto reflexnú plôšku, nakoľko je veľmi účinná a má tu svoje opodstatnenie.

Nebudem s a rozpisovať o fyzických či emocionálnych problémoch, radiacich sa k tej ktorej čakre, pretože pôsobíme na všetky a uvolňujeme všetko postupne. Poradie masáže čakier je zvolené podĺa Marianne Uhl a špeciálne vybraté, pôsobíme raz na jednu z horných, potom na jednu z dolných čakier, aby sme zachovali princíp jin a jang a obnovili komunikáciu medzi duchovným a pozemským svetom a skončíme vynesením uvoľnenej pretransformovanej energie chrbticou hore až k najvyššej duchovnej úrovne. Pustíme si príjemnú relaxačnú hudbu a porozprávame sa s klientom, aby sme mali približne predstavu, aké mám problémy a čo ho najviac trápi. Od toho budeme odvíjať napríklad ponuku kameňa, liečivého oleja či základnú farbu – ja používam maľované hodvábne šatky, ktoré si už niektoré zákazníčky u mňa aj sami namaľovali. Deťom zas niekedy namaľujem liečivé obrázky priamo na telo /samozrejme netoxickými farbami na to určenými/

Túto reflexku môžeme robiť aj klientovi ležiacemu na chrbte, aj na bruchu. Ja väčšinou jemne premasírujem najskôr body na tele príslušiace jednotlivým čakrám vhodným olejom, či už na chrbtici, alebo na prednej strane tela, môžeme porozkladať na telo alebo okolo príslušné kamienky, alebo dáme do rúk dva rovnaké kamene podľa výberu. Z mojej skúsenosti sú najobľúbenejšie ruženínové gule a ametysty .

Pri najrozmaznanejších /alebo vystrašených či uzimených / klientoch môžeme dať pod chrbát plachtou prekryté horúce lávové kamene a dobre poprikrývame dekou. Odhalené zostanú len chodidlá. A zase máme možnosť si vybrať – ak si klient vybral zo všetkých ponúknutých olejov len jeden / zvyknem už mať pripravené aj priamo masážne oleje na čakry/ - môžeme mu ním premasírovať celé chodidlo a následne ideme na rôzne body, alebo si dáme na brušká prstov vždy len olej príslušný masírovanej čakre.
Po počiatočnom zahriatí oboch chodidiel začíname vždy srdcom, otvárame sa pocitom . Nachádza sa na ľavom chodidle . Farbou tejto čakry je ružová, niekedy zelená. Tá má ale trošku iné účinky, ktoré zahŕňajú liečbu celého tela ako celku, uprednostníme preto ružovú. Predstavíme si ako nám prúdi krásna ružová do oblasti okolo srdca, ak si to niekto nevie vizualizovať, môžeme mu prekryť tvár ružovou šatkou. Môže sa použiť aj malé osvetlenie, kde sa dajú prepínať farby, to je tiež príjemné. Na šatke môže byť nakvapkaný ružový olej, na srdci položený ruženín.
Plôšku masírujeme asi 3 minútky, v prípade potreby aj 5 minút. Riadime sa podľa správania klienta alebo intuíciou. Dôležité je, aby aj klient aktívne spolupracoval a predstavoval si svoje vnútro vo vybraných farbách. Ak samozrejme nezaspí, vtedy pokračujem ďalej len ja a spomalím frekvenciu krúživých pohybov na plôškach. Podvedomie už koná svoju prácu . Prejdeme na solar plexus , plôšky sú asi v strede chodidiel, tentokrát masírujeme obe krúživým pohybom naraz. Vizualizujeme žltú farbu - slnko,/ v niektorých prípadoch zvlášť v zimných mesiacoch môže byť oranžová, ktorá sa vlastne skladá zo žltej a červenej, a červená v tomto prípade podporuje prehriatie a zosilňuje vlastnosti žltej farby. Ja mám na tento prípad žltú šatku slniečkovú s oranžovými kresbičkami, a používam ju na solar aj slezinu. Najvhodnejším kameňom je citrín, olej môžeme vybrať citrónový. Možnosti pôsobenia olejov a kameňov na jednotlivé čakry, z ktorých si môžete vybrať, si môžete pozrieť napríklad aj v článku o meditačných krabičkách.
Pokračujeme krčnou čakrou, ktorá je veľmi dôležitá a vo väčšine prípadov zablokovaná. Masírujeme oblasť štítnej žľazy najskôr na ľavej, potom na pravej nohe tiež 2-3 minútky. U niekoho sa môže stať, že chodidlo sa ochladzuje, môžeme preto pomedzi masáže jednotlivých čakier jemne zahriať celé chodidlo, a kým jednou rukou masírujeme príslušnú plôšku, druhou sa snažíme tak pridržať masírovanú nohu, aby to zároveň ohrievalo čo najväčšiu časť. Vizualizujeme nebovo modrú, kameň je vhodný napríklad tyrkys a z olejov šalvia lekárska. Keď domasírujeme pravú nohu, nájdeme si na ľavej oblasť sleziny a venujeme sa jej 3 minútky. Na aktiváciu použijeme oranžovú, najvhodnejším kameňom je karneol. Na prsty si nanesieme nerolový olej /keďže je z tých drahších, môžeme si ho zaobstarať už namiešaný napríklad v jojobovom oleji/ ale vynikaúci je aj pomarančový, či mandarínkový. Plôška sleziny sa nachádza len na ľavej stane, podobne ako srdce, preto hneď prejdeme prejdeme na tretie oko.
Túto čakru masírujeme na vonkajšej a vrchnej strane palca. Na pomoc si zavoláme fialovú alebo indigovomodrú, ametyst alebo krištáľ a levanduľový olej. Ak máme ametystovú tyčinku alebo kryštál, umiestnime ho na čelo do oblasti medzi obočím ostrejšou časťou smerom hore k vlasom, ak leží klient na bruchu na šiju smerom k temenu. Necháme ho tam aj pri masáži korunnej čakry. Teraz ale oslobodíme svoje myšlienky a uzemníme sa pri koreňovej čakre. Jemne masírujeme oblasť pod členkami na jednej a potom aj na druhej nohe 2-3 minúty. Pomôže nám červená farba a červený jaspis, olej napríklad ylang-ylang.
PO uvoľnení našich koreňov ľahunko vyletíme ku korunnej čakre, masírujeme oblasť na vnútornej a zadnej strane palca. Pomáhame si zlatým svetlom a z kameňov tiež môže zostať ametyst.
Ukončíme jemnou masážou chodidiel v smere lymfatických ciest, na záver preteplíme našimi dlaňami.
Môžeme spraviť na chodidlá zábal s liečivého oleja a dobre poprikrývame. Masírovaného človiečika necháme odpočívať. Ak sa uvoľnilo pri tejto masáži veľa blokov a emócií, môžeme ho nechať relaxovať aj dlhší čas a pustiť hudbu s tónmi na vyladenie čakier, pomasírovať jemne hlavu alebo porozprávať sa o pocitoch aké boli v určitých fázach. Masáž by sa mala opakovať po troch dňoch, 7 krát. Môžeme klienta naučiť masírovať si ruky, ak nebude môcť prísť na ďalšie sedenie.


autor článku: Adriana Jánošíková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Predstavujeme (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 10444 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív A.Jánošíkovej

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)