ISSN 1337-6179          dnes je nedeľa 6. októbra 2024, meniny má Natália , zajtra Eliška 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
1. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 15.8.2007

VYSOKÝ KRVNÝ TLAK - PREDZVESŤ PROBLÉMOV SO SRDCOM

Viac ako polovicu všetkých úmrtí vo vyspelých štátoch spôsobujú choroby srdca resp. krvného obehu. Najzávažnejším faktorom kardiovaskulárnych ochorení je vysoký krvný tlak - hypertenzia. Práve preto ju nemožno podceňovať.

Odborné štúdie poukazujú na skutočnosť, že u viac ako 70 percent hypertonikov nie je zvýšený krvný tlak dostatočne kontrolovaný, prípadne nie je vôbec liečený. Nedávny prieskum vo Veľkej Británii ukázal, že iba 6% hypertonikov malo tlak krvi znížený na normálnu hodnotu.


HROZÍ EPIDÉMIA

Ešte znepokojujúcejší je rýchly rozvoj epidémie kardiovaskulárneho ochorenia „druhej vlny“, ktorá sa v súčasnosti vyskytuje v rozvojových bývalých socialistických krajinách. Podľa odborníkov je zrejmé, že v týchto častiach sveta stúpa chorobnosť a úmrtnosť v súvislosti so srdcovými a cievnymi ochoreniami tak rýchlo, že sa stanú prvou, resp. štvrtou najčastejšou globálnou príčinou ochorenia už v roku 2020. Na Slovensku zomiera veľa ľudí na cievne mozgové príhody, zlyhanie srdca či zlyhanie obličiek, a pritom by nemuselo. V pozadí tohoto inak liečiteľného problému totiž stojí neliečený vysoký krvný tlak. Pacientov s neliečenou hypertenziou je aj u nás viac ako polovica. Buď nevedia, že ju majú, alebo sa liečia nepravidelne či dokonca vôbec.


PRÍČINY VZNIKU HYPERTENZIE

Korene ochorenia spočívajú v samotných tepnách, cievach, ktoré vedú krv od srdca do celého tela. Ľavá srdečná komora, ktorá je hlavná hnacia pumpa, musí vyvinúť značnú silu, aby krv pretlačila sieťou ciev do tkanív a späť žilami do srdca. Pokiaľ z akýchkoľvek príčin tlak v tepnách stúpne (tento stav nazývame hypertenziou), zaťaží tepny a srdce ešte viac. Tým pripraví cestu k rozvoju arteriosklerózy či zúženiu tepien. Hlavným dlhodobým následkom vysokého tlaku je poškodenie tepien v mozgu, srdci a ľadvinách, čo môže viesť k mozgovej mŕtvici, srdcovému infarktu alebo zlyhaniu ľadvín. Špecifickú príčinu hypertenzie konkrétneho pacienta z medicínskeho hľadiska nie je možné zistiť. Je známe, že ju isté faktory podmieňujú, ako napr. nadváha, stres, fajčenie, nedostatok pohybu, nesprávna výživa, stres a napätie, značná konzumácia alkoholu.
Vo vyspelých krajinách vedie najmä stres každodenného života u veľa ľudí k takým hodnotám krvného tlaku, ktoré sú zdraviu cievneho systému na míle vzdialené a v súčasnosti býva najhlavnejšou príčinou vzostupu krvného tlaku. Dôležité sú však aj faktory genetické, pretože hypertenzia sa môže vyskytovať v rodinách a dediť sa.


AKÝ JE NORMÁLNY KRVNÝ TLAK?

Pre mladých ľudí a pre osoby stredného veku sa za normálny tlak považuje hodnota 120/80, 140/90 je dôvod na sledovanie a tlak 150/90 sa už považuje za hypertenziu a vyžaduje liečbu.
Príznaky hypertenzie:
Keď je tlak skutočne veľmi vysoký, samotné príznaky prinútia chorého navštíviť lekára. Vtedy sa hovorí o malígnej či akcelerovanej hypertenzii. Môžu sa objaviť poruchy vedomia, menšie mozgové mŕtvice, opuchy kotníkov alebo zhoršené dýchanie. Neliečená akcelerovaná hypertenzia sa končí smrťou.
Príznaky vysokého krvného tlaku bývajú inak nezreteľné. Pacietni môžu trpieť bolesťami hlavy, časté bývajú i závrate a krvácanie z nosa. Každý človek stredného či staršieho veku, u ktorého sa takéto príznaky objavia, najmä však krvácanie z nosa, by si mal nechať zmerať krvný tlak.


PREVENCIA HYPERTENZIE


• Prejdite na plnohodnotnú stravu bohatú na vlákniny, naturálnu ryžu a zeleninu s tmavozelenými listami.
• Obmedzte príjem kalórií a zredukujte svoju hmotnosť.
• Cvičte a postupne zvyšujte záťaž pri cvičení.
• Pravidelne sa venujte relaxácii a meditácii. Využitie jogínskej pozície „mŕtvola“ desať minút dvakrát denne blahodárne pôsobí na zníženie vysokého tlaku.
• Obmedzte príjem soli, nedosáľajte hotové jedlá.
• Obmedzte, prípadne úplne vylúčte fajčenie.
• Prestaňte piť povzbudzujúce nápoje (kávu - maximálne 2 šálky denne)
• Znížte spotrebu cukrov a sladkých nápojov.
• Jedzte denne cibuľu alebo cesnak. To nielenže zníži váš tlak, ale obmedzí tiež riziko mŕtvice a srdcového infarktu.
• Spomaľte svoje životné tempo a naučte sa poznať svoje hranice.
• Nepite alkohol - pohár vína denne je maximum pri vysokom krvnom tlaku.
• Pokiaľ užívate antikoncepčné tabletky, nechajte si tlak pravidelne zmerať.
• Pravidelne užívajte výživové doplnky podporujúce pružnosť ciev a správnu funkciu srdca (horčík, vitamín Q10, vitamín E.........)
• Užívajte prírodné prostriedky, bylinné čaje a kúry pomáhajúce čistiť cievny systém a tiež pomáhajúce zbavovať organizmus solí a cholesterolových nánosov v tepnách a cievach.
• V rámci prevenciu absolvujte detoxikáciu okruhu srdca a ciev a tiež obličiek podľa MUDr. Josefa Jonáša.

DL




Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 22789 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)