ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 6.9.2013

ČAS OČISTY SLEZINY, PANKREASU A ŽALÚDKA

V septembri je podľa tradičnej čínskej medicíny v najväčšej aktivite slezina a pankreas, v októbri prichádza na rad žalúdok. Všetko, čo pre tieto orgány urobíme práve počas tieto mesiace, má oveľa väčší účinok, ako inokedy.

Podľa tradičnej čínskej medicíny prináležia mesiace september a október prvku zeme. Je to zároveň aj vhodný čas na očistu orgánov - sleziny, žalúdka, pankreasu a ďalších súvisiacich orgánov či systémov.
Tento okruh zahrňuje výnimočne tri orgány, zatiaľ čo v iných okruhoch sa stretávame len s dvoma. Klasická medicína neprikladá slezine žiadnu zvláštnu dôležitosť a zastáva názor, že je možné v prípade choroby alebo úrazu tento orgán pokojne vyoperovať.
Celostná čínska medicína je názoru úplne opačného. Zoznam problémov vzniknutý oslabením sleziny je veľmi dlhý a prakticky je v dnešnej dobe veľmi ťažké nájsť človeka s harmonickým pôsobením okruhu sleziny. Zmyslovým orgánom sleziny sú ústa.

Slezina patrí svojim pôsobením do imunitného systému a jej najdôležitejšou funkciou je likvidácia odumierajúcich krvných buniek. Podieľa sa tak na krvotvorbe. V čínskej medicíne riadi protivírusovú imunitu, tým pádom každá viróza, herpes či opar alebo napr. infekčná žltačka, znamená jej poruchu. Obaly okolo infekčných ložísk sú v slezine tvorené hlienmi z bielej múky, cukru a mlieka (tradičné buchty a koláče). Sladká chuť síce slezinu posilňuje, ale prebytok sladkostí a hlavne rafinovaného cukru vytvára v organizme hlieny, do ktorých sa zabaľujú infekcie.

Slezina ovplyvňuje nasledujúce orgány:
žalúdok, slinivka brušná, lačník, bedrovník, bránica, ďasná, hypotalamus, hypofýza, jazyk, hltan, kútiky úst, vegetatívne nervy, svaly, ritný otvor, slinné žľazy, štítna žľaza, podkožie, lymfatické cievy a uzliny, okostnica, podnebie, meniscus, panvové dno, kostná dreň, dreň nadobličiek, hltanové mandle.

Príznaky poruchy v okruhu sleziny:
Obezita, nadmerná štíhlosť, srdcová neuróza, hemoroidy, časté nočné močenie, chuť na sladké, suché alebo slabé pery, opuch kĺbu palca na nohe, mnoho hlienu na slizniciach, hormonálne poruchy, nepravidelná menštruácia, vodnatá nádcha, zápaly vedľajších nosových dutín, únava a slabosti končatín, chladné končatiny, krvácanie ďasien, začervenanie v hrdle, brnenie v končatinách, problémy na očných viečkach, začervenanie kože na krku a v oblasti kľúčnych kostí, bolesti v podpazuší, veľká únava po jedle, bolesti hrudnej chrbtice, šteklenie pod ľavou lopatkou, problémy príušných žliaz stredného ucha, pálenie, bolesť alebo kŕče v lýtkach , bolesti v oblasti lymfatických uzlín, bolesti a zdurenie pŕs, opuchy ďasien, opuchy spodného viečka, polypy v nose, zatínanie zubov, bolesti zubov v hornej čeľusti, vytekanie sliny v kútiku, paradentóza, popraskané pery, afty, herpes, zápal dutín, ovisnuté prsia, krivé zuby u detí, zväčšovanie pŕs u mužov, pocit na vracanie, chorobný hlad, chorobné nechutenstvo, vidiny jedla v sne, nezvládanie točivých pohybov napr. pri jazde na kolotoči, problémy s tenkým črevom, žalúdkom, pankreasom, hltanom, ústnou dutinou, perami, ochorenie hypofýzy, hypotalamu, epifýzy, štítnej žľazy, lymfatického systému a vegetatívneho nervového systému, strata pamäti, neplodnosť.

Priamy vplyv má slezina na žalúdok a pankreas – znamená to teda že sa nedá trpieť napr. žalúdočnými vredmi, pokiaľ je v poriadku slezina. V praxi preto nejde vyliečiť žalúdočné problémy, pokiaľ nebude zdravý materský orgán – slezina. U pankreasu ovláda slezina iba produkciu tráviacich enzýmov. Beta – bunky, ktoré produkujú inzulín, sú pod priamym vplyvom toxínov z pečene. V tomto prípade je teda treba vyčistiť oba orgány – pečeň i slezinu.

Veľmi dôležitým orgánom pod vplyvom sleziny je dvanástnik. V tomto orgáne je podľa čínskej medicíny centrum energie a ďalej tu prebieha trávenie všetkých vitamínov a minerálov. Ložisko v slezine je tak príčinou chudokrvnosti, oslabení vitality, porúch vstrebávania napr. horčíku – pri kŕčoch.

Slezina ovláda všetky sliznice v tele, ich ochorenie je teda rovnako známkou poruchy sleziny. Napr. paradentóza je príkladom slezinových problémov. Napriek tomu zuby sú ovládané obličkami, ďasná ako všetky mäkké tkanivá patria pod nadvládu sleziny. Sem patrí rovnako tvorba áft v ústnej dutine.

Ložiskami v slezine veľmi trpí vegetatívny nervový systém. Tento má svoje pletene prakticky v celom organizme a jeho poškodenie je priamym vinníkom nastolenia nepríjemných pocitov v organizme. Je úzko spojený s mozgovými centrami a dokáže spustiť akúkoľvek chorobu, pretože sa doňho veľmi často premietajú stresy a negatívne emócie.

Rovnako lymfatický systém je prítomný všade v organizme. Ak chceme, aby náš drenážny systém pracoval efektívne a dokonalo, je treba udržovať v čistote materský orgán – slezinu.

Najväčší dopad, týkajúci sa rozsahu, má slezina na hormonálne hospodárenie. Žľazy, ktoré produkujú hormóny, sú slezinou priamo ovládané. Patrí sem napr. štítna žľaza, hypofýza (ovplyvňuje pohlavné žľazy, rastový hormón), hypotalamus (prijímanie potravy, regulácia teploty) a epifýza (oi. distribúcia pigmentu).
Záťaž sleziny tak spôsobuje napr. poruchy a bolesti menštruačného cyklu, neschopnosť donosiť plod, neplodnosť, podieľa sa na zápaloch slizníc všetkých pohlavných orgánov, ďalej slizníc čriev a aj slizníc dýchacieho ústrojenstva, je príčinou prílišnej chudosti alebo naopak priberania na váhe. Pre ženy je dôležitá informácia, že slezina má rozhodujúci vplyv na veľkosť a kvalitu prsníkov. Malé alebo príliš ochabnuté prsia znamenajú obvykle existenciu ložiska v slezine.

Typickou vlastnosťou, ktorá súvisí s poškodením sleziny, je prílišná starostlivosť. Ten, kto veľa premýšľa, stále všetko zvažuje, zaoberá sa stále problémami a neustále situáciu posudzuje, oslabí slezinu do tej miery, že sa v nej vytvoria ložiská. Potom už je záležitosťou jeho genetiky, ktorým smerom sa ďalšie poruchy budú uberať.

Slezinu poškodzuje:
- rafinovaný biely cukor
- koláče, sladkosti, čokoláda, zmrzlina
- prílišná starostlivosť
- kritickosť, nedôvera, skepsa
nedostatok lásky a rodinnej pohody

- Slezinu posilňuje:
- pšeno, ryža, karfiol, kaleráb, tekvica
- fenikel, slez, šalvia, praslička, divozel
- žltá, oranžová farba
- sladké drievko (pelendreky)
- brusnicová šťava a čaj
- melta
- schopnosť byť nad vecouautor článku: Ivana Batůšková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 152165 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie
Meridián sleziny a pankreasu

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

Detoxikačný balíček NESKORÉ LETO - čas sleziny, žalúdka a podžalúdkovej žľazy
Detoxikačný balíček z radu preventívnych balíčkov na celkovú ročnú očistu z výskumu MUDr. Josefa Jonáša, zameraný na preventívnu očistu okruhu sleziny a súvisiacich orgánov. Objednať alebo priamo kúpiť si ho môžete v Štúdiu zdravia, alebo cez on-line obchod na <b>www.studiozdravia.info </b>
Detoxikačný balíček z radu preventívnych balíčkov na celkovú ročnú očistu z výskumu MUDr. Josefa Jonáša, zameraný na preventívnu očistu okruhu sleziny a súvisiacich orgánov. Objednať alebo priamo kúpiť si ho môžete v Štúdiu zdravia, alebo cez on-line obchod na www.studiozdravia.info


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)