ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 21. novembra 2024, meniny má Elvíra , zajtra Cecília 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Lev
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
plod
Živel:
oheň
Výživa:
bielkoviny/plod
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 10.11.2014

ČAS OČISTY PĽÚC

V novembri podľa čínskej tradičnej medicíny sú v aktivite pľúca. V tomto čase sa môžu aktivovať aj skryté záťaže na pľúcach, ktoré však majú teraz najväčšiu silu zbavovať sa ich. Preto je november najlepším časom pre ich očistu a posilňovanie.

Z pohľadu čínskej medicíny predstavuje dýchací systém jednu zo základných ciest pre príjem životnej energie. Pľúca ako základný orgán (materský orgán dvojice pľúca – hrubé črevo) majú najväčšiu aktivitu na jeseň, najmä však v novembri.
Najviac ich poškodzuje smútok, horekovanie, plač a zármutok. V tele riadi protibakteriálnu imunitu. Zrkadlom pľúc je nos. Široké nosné krídla sú znakom dobrej pľúcnej kondície. Z hľadiska fyziologického prebieha v pľúcach výmena plynov: kyslíka získavaného zo vzduchu a kysličníka uhličitého, prenášaného krvným farbivom.

Pľúca ako materský orgán ovplyvňujú celé dýchacie cesty. Systém dýchacích ciest je prvou a najdôležitejšou cestou pre vírusy, baktérie, plesne, ktoré sa vzduchom dostávajú dovnútra organizmu človeka. Sliznice dýchacích ciest sú voči nepriateľom veľmi dobre vybavené ochranou, človek však často trpí ich poruchami. Dýchacie cesty sa pri nadmernej záťaži zahlieňujú ako prvé, preto sa stretávame tak často s dýchacími problémami už u detí a preto sa tiež najčastejšie cez ne hlien vylučuje – kýchaním, smrkaním, kašľom...

Jednou zo základných príčin vzniku ložiska v pľúcach a následne potom v celom dýchacom systéme je stres. Pre dýchacie cesty je typickým poškodzujúcim stresom psychické napätie. V stave napätia človek dýcha len povrchne, zatiaľ čo uvoľňujúce dychové cviky patria medzi relaxačné techniky, ktoré napätie uvoľňujú. Akonáhle napätie trvá dlhší čas, vznikajú podmienky pre vznik ložiska.

Druhou podmienkou pre vznik ložiska je hlien, ktorým sú dýchacie sliznice zahltené. Ak prijímame v strave nadmerné množstvo hlienotvorných potravín alebo ak trpíme tráviacou poruchou, začne sa na slizniciach v našom dýchacom systéme hromadiť hlien, do ktorého za zabaľujú infekcie a vytvárajú infekčné ložiská. Tak v našom tele vznikajú „sklady“ chemických látok, kovov, rádioaktívnych látok, zbytkov liekov, očkovacích látok, ktoré organizmus nesmierne zaťažuje. Predstavujú vlastne hrsť piesku v dôkladne namazanom súkolí dokonalého stroja. Ak sa k tomu pridajú imunitné poruchy, vznikajú alergie, astma, laryngitídy a ďalšie vážne zdravotné problémy.

Pľúca ovplyvňujú nasledujúce orgány:
hrubé črevo, kožu, žily, diencephalon – časť mozgu, priedušky, podnebné mandle, vedľajšie čeľustné a nosné dutiny, hrtan, nosohltan, popľúcnicu, chrbticu v bedrovej krajine, prechod krčnej a hrudnej chrbtice, nosné sliznice a otvory nosa, čelový lalok CNS, potné žľazy.

Symptómy poruchy okruhu pľúc:
zapchaný nos, hlieny v nose, svrbenie v nose, kýchanie, kašeľ, začervenanie v krku, pocit dušnosti, bolesti v ramenách, chlad či horko v predlaktí, strata hlasu alebo tichý hlas, ekzémy, praskajúca pokožka, časté zívanie, bolesti palca na ruke, stuhnuté svalstvo v ramenách, odmietanie masáže a dotyku, bolesti zubov bez kazu, blokády krčnej chrbtice, praskliny na koži uší, praskliny na konečníku, zmeny na vnútornej časti lakťa, zmeny na deltovom svale, zmeny v ryhe medzi nosom a kútikom úst, sny o krvácaní a smútku, sny o lietaní, sny s kovovými predmetmi, sny o poliach a miestach, kde sa rodí potrava, nechuť k hovorenému prejavu.

Okrem hrubého čreva je hlavným detoxikačným orgánom okruhu pľúc koža. U ekzémov sa vždy stretávame s prvotným ložiskom v pľúcach, i keď na pozadí problému môžu stáť ložiská v podkoží, ktoré je ovládané obličkami. Koža je ďalšou vstupnou bránou pre mikroorganizmy.

Ďalej je do tohto okruhu priradený žilový systém, v ktorom sa často tvoria ložiská. Žilová stena pri náležitej genetickej dispozícii podlieha usadzovaniu toxínov a voľných infekcií. Môžu tak vznikať kŕčové žily, ale i zápaly v hlbokom žilovom systéme, ktoré majú za následok vznik trombov.
Ďalej sa porucha žilového systému môže prejavovať zlým prekrvovaním končatín, ich chladom, tvorením modrín alebo vystupovaním vlásočnicových žiliek na povrch kože.

Veľmi významný je vplyv pľúc na psychiku, pretože stav pľúc sa odráža na časti mozgu nazývanom diencephalon – medzimozog. Je to hlboká časť mozgu, spojujúca stredný mozog s oboma pologuľami a v podstate je to emocionálny mozog človeka. Medzi základné emočné nálady patrí veselosť a jej opak – depresia. Podľa ďalších vplyvov sa charakter depresií líši. Pľúcna depresia je sprevádzaná pocitmi menejcennosti, pasivitou a sebaobviňovaním. Pre stabilizáciu celého procesu je preto potrebné vyčistiť celú oblasť mozgovej kôry.

Najčastejšou emóciou, ktorá poškodzuje pľúca, je smútok. Nie je náhoda, že sa po vojne tak rozšírili pľúcne ochorenia a určite v tom nehrala úlohu len podvýživa. Emočnými príčinami bol smútok zo straty milovaných bytostí, obavy o existenciu a veľký, dlhotrvajúci stres.

V dýchacom systéme sa môžu vyskytovať rôzne toxické látky, ktoré sú v ovzduší: chemikálie, kozmetické spreje, ťažké kovy, produkty automobilovej dopravy, rádioaktívne látky, plesne, vírusy, rôzne druhy baktérií.

Pľúca posilňuje:

  • hlboké dýchanie, jogové cviky
  • inhalácia soľných roztokov, minerálok
  • inhalácia bylinných vývarov (podbeľ, cesnak, cibuľa, divozel)
  • ryža, najmä guľatá a celozrnná
  • zeleniny ostrej chuti a bielej farby ( zeler, karfiol, cibuľa, reďkev, chren, kvaka)
  • grepy, hrušky, broskyne, mandle
  • šťastie, istota, stabilita, pozitívna praktickosť
  • sauna, zvlhčovače vzduchu
  • pohyb, cvičenie, šport, potenie


Pľúca poškodzuje:
  • zármutok, horekovanie, plač, smútok
  • depresia, melanchólie, bolestínstvo
  • mlieko, mliečne výrobky, najmä koncentrované
  • stres a psychické napätie
  • suchý vzduch, vietor
  • povrchové plytké dýchanie, rýchly dych
  • zlý životný štýl, málo spánku
  • fajčenie a pobyt v zafajčených priestoroch


autor článku: Ivana Batůšková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 80224 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív autora
Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Zobraziť detail obrázku...

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

PREVENTÍNY DETOXIKAČNÝ BALÍČEK - JESEŇ, čas očisty pľúc a hrubého čreva
Detoxikačný balíček je zostavený zo základných preparátov z výskumu MUDr. Josefa Jonáša, ktoré veľmi účinne prečisťujú dýchacie cesty a hrubé črevo najmä od skrytých infekčných ložísk. Objednávky cez on-line obchod Štúdia zdravia, 
alebo na tel. čísle 0904 361 286.
Detoxikačný balíček je zostavený zo základných preparátov z výskumu MUDr. Josefa Jonáša, ktoré veľmi účinne prečisťujú dýchacie cesty a hrubé črevo najmä od skrytých infekčných ložísk. Objednávky cez on-line obchod Štúdia zdravia, alebo na tel. čísle 0904 361 286.


predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)