Spojnica pľúca – hrubé črevo sa dá pokladať za úplne zásadnú orgánovú dvojicu, pretože celý proces vstrebávania distribúcie energie začína práve tu – v spojení dychu a tráviacich procesov. Dcériným orgánom pľúc je teda podľa čínskej medicíny hrubé črevo. V praxi to znamená, že ľudia s vážnym ochorením pľúc by malo veľmi dôsledne sledovať stav svojho hrubého čreva. Platí to samozrejme aj opačne. Ložiska v hrubom čreve môžu existovať nezávisle na ložiskách v pľúcach, ale nezávisle na nich však nemôžu vzniknúť.
Pľúca ďalej ovplyvňujú stav hrubého čreva tým, že riadia distribúciu tekutiny v organizme a vytvárajú tak príliš suchý alebo príliš vodnatý črevný obsah (zápchy, hnačky). Slepé črevo a konečník sú však ovládané ešte pečeňou a ritný otvor slezinou, čo znamená, že zbaviť sa problémov s menovanými časťami čreva (napr. nadýmaní, hemoroidy) sa dá len vyčistením všetkých spolupôsobiacich orgánov.
Hrubé črevo je husto osídlené mikroflórou dochádza tu asi k 80% tráviacich procesov. Sú tu strávené predovšetkým živočíšne bielkoviny a tuky. Oblasť slepého čreva obsahuje najdôležitejší imunitný orgán – Peyerské plaky. Taktiež miazgový systém čreva a jeho sliznice sú imunitnými orgánmi.
Plocha čreva je obrovská: pri roztiahnutí všetkých záhybov čreva by sme dostali plochu rovnajúcu sa takmer polovici futbalového ihriska! Pri tak veľkej ploche pôsobí poškodenie črevnej sliznice chronické problémy v celom organizme. K porušeniu črevnej sliznice môže dôjsť niekoľkými spôsobmi: v detstve býva najčastejšia potravinová alergia (kravské mlieko, biela pšeničná múka, vajce), neskôr potom lieky, obzvlášť antibiotiká a konečne strava s nedostatkom minerálov a vitamínov. Tento povrchový zápal črevnej sliznice obvykle nemáva žiadne vonkajšie prejavy, ale o to je nebezpečnejší.
Funkcia črevnej steny okrem iného spočíva v tom, že oddeľuje znesiteľné od neznesiteľného. Poškodenie črevnej sliznice (zápal, divertikly – výchlipky, dysbióza – premnoženie nežiaducich organizmov) znamená, že orgán prestáva plniť svoje úlohy. Výsledkom je znížená priepustnosť čreva a PROBLÉMY CELÉHO ORGANIZMU. Jednotlivé choroby a problémy sa nedá izolovať, pretože organizmus funguje ako celok.
Veľkým problémom v čreve sú zvyšky nestrávenej potravy, ktoré sa ukladajú v črevných záhyboch. Vytvárajú tam zátky, ktoré môžu v organizme pretrvávať celé roky. Tieto zátky ukrývajú celé kolónie pliesní, vírov a baktérií, ktoré sú tak stálym zdrojom otravy organizmu. Ďalej tieto vyschnuté zvyšky jedla vytláčajú zo svojich miest okolité orgány, tlačia hlavne na bránicu – dýchací sval, močové a pohlavné orgány. Nie je výnimkou nájsť u ľudí niekoľko kilogramov takýchto zvyškov.
Infekčné ložiská v čreve mávajú obal z tukov, mliečnych hlienov, cholesterolu, nestrávených zvyškov potravy. Sú uložené buď priamo v záhyboch čreva alebo podsliznične. Pri mechanických očistách čreva sa dá vidieť vychádzať stovky črevných kameňov rôznej veľkosti, napr. pri hydro-colon-terapii boli nájdené zvyšky igelitu, alobal, semienka z exotického ovocia, konzumovaného pre rokmi. Tieto ložiská nepretržite chŕlia do organizmu toxíny, ktoré sa môžu dostávať do stien ciev, žíl, do kĺbov, ľadvín, na kožu, do dýchacieho traktu, lymfatického systému, močového a gynekologického systému, do centrálneho nervového systému.
Najhorším dôsledkom črevnej dysbiózy býva porucha trávenia tukov a živočíšnych bielkovín. Z vyššie uvedených látok totiž vznikajú tzv. črevné karcinogény, ktoré sú zásadným pôvodcom každého onkologického ochorenia. V spojení s pečeňou, žlčníkom a slezinou tak vznikajú poruchy v nervovom systéme čreva a následne k nedostatočnému alebo prílišnému pohybu jeho steny (hnačky, dráždivý tračník, zápchy).
Východný lekár hodnotil kvalitu čreva podľa pevnosti pier, predovšetkým podľa dolnej pery, podľa vačkov pod očami, podľa stuhnutosti krčnej chrbtice a podľa napätia svalov medzi palcom a ukazovákom. Emočné prejavy nerovnováhy okruhu pľúc a hrubého čreva sú depresívne stavy, smútok, podceňovanie, nedôvera o vlastné sily. Nie náhodou tieto prejavy prichádzajú vo väčšej miere v dobe jesene, ktorá je podľa čínskej medicíny priradená k zmienenému okruhu.
Črevo oslabuje a poškodzuje:
typicky česká strava, bohatá na živočíšne tuky, smotanu, mlieko, múku-
stres, psychické záťaže
-
vedľajšie účinky liekov, antibiotík, injekcií
-
soľ, hlavne pri dosáľaní na tanieri
-
nedostatok vitamínov, najmä vitamín C
-
prejedanie, obzvlášť po 50. roku života
-
častá konzumácia kysnutého cesta
Črevo posilňuje a chráni:
- ľahká strava bohatá na zeleninu, vlákninu
-
vyvážený pitný režim
-
dostatočný prísun ovocia a zeleniny (vhodné sú ovocné a zeleninové šťavy)
- cesnak je ochrancom črevného prostredia
- sladkovodná riasa Chlorella
- semená indického skorocelu Psyllium