Zistili, že už slabá radiácia z prístroja interferuje s delením mozgových buniek, čo podnecuje vznik tumorov. Aj keď výskumníci nepriniesli priamy dôkaz, že signál z mobilných telefónov škodí, nové zistenia naznačujú, že tomu tak môže byť.
Niekoľko rozsiahlych štúdií zatiaľ nepreukázalo spojenie medzi užívaním mobilov a mozgovými nádormi, ani dramatický nárast rakoviny. Aktivisti však trvajú na tom, že najnovší objav spochybňuje platnosť oficiálneho tvrdenia o bezpečnosti týchto zariadení. Oficiálne smernice vychádzajú z predpokladu, že telefónmi vydávaná slabá radiácia nedokáže nebezpečne zahriať mozgové tkanivo.
Čo sa vlastne zmenilo?
Nová štúdia izraelského Weizmannovho Inštitútu napovedá, že riziková je i "netepelná" radiácia.
Izraelskí vedci vystavili ľudské a krysie bunky nízkej radiácii na frekvencii 875 MHz - čo je kmitočet blízky tomu, ktorý je používaný u domácich bezdrôtových telefónov.
Napriek tomu, že aj keď radiácia bola oveľa slabšia než emisia z typického mobilu, začala po zhruba desiatich minútach spúšťať vo vnútri buniek chemické signály, uvádzajú výskumníci v článku pre Biochemical Journal.
Detekované chemické zmeny súvisia s delením buniek. Výskumníci hovoria, že pozorovanú reakciu nespôsobil ohrev a tvrdia, že objavili iný spôsob, ktorým by mohli mobilné telefóny škodiť zdraviu.
Spoluautor štúdie Dr. Rony Seger v magazíne New Scientist uvádza: „Význam tohto nového poznatku spočíva v pozorovaní, že bunky reagujú na iný než termálny vplyv ožiarenia.“
Aj keď chemické zmeny pozorované izraelskými vedcami sú v iných prípadoch spojované s niekoľkými druhmi, výskumníci hovoria, že v priebehu štúdie nespozorovali žiadne náznaky karcinogénneho účinku.
Doktor Simon Artur z Dundee University sa nazdáva, že je „nepravdepodobné, že by tento efekt mohol vyvolať rakovinu“.
Doktor Dariusz Leszczynski z helsinského Úradu pre radiačnú a jadrovú bezpečnosť k tomu povedal: „Pokiaľ vysielanie z mobilu neindukuje biologické účinky, nikdy nebude mať nejaký vplyv na zdraví. Ak sa však ukáže, že jeho vyžarovanie môže mať biologický efekt, bude to úplne iný prípad.“
Prehodnotenie bezpečnosti mobilných telefónov sa Agentúra pre ochranu zdravia (Health Protection Agency) chystá uverejniť v týchto dňoch. Podlá jej poslednej správy z roku 2004 neboli nájdené žiadne dôkazy, že by mobily predstavovali vážne zdravotné riziko. Napriek tomu varovala pred ich nadmerným užívaním, obzvlášť mládežou. Hovorca agentúry, Dr. Michael Clark, povedal: „Práve preto, že sa občas vynoria takéto zistenia, je prevencia na mieste.“
Graham Philips, z akčnej skupiny PowerWatch, povedal: „Bezpečnostné línie predpokladajú, že sa zdravotné dopady mobilných telefónov môžu vyskytnúť len vtedy, keď dôjde k výraznému ohriatiu telesného tkaniva. Uvedená štúdia ovšem poukazuje na biologické zmeny, ktoré sú odozvou na slabé žiarenie mobilného telefónu – teda na niečo, čo by mohlo potenciálne ohroziť zdravie.“
„Je samozrejme nutný ďalší výskum, no doterajšia smernica založená výhradne na tepelnom pôsobení je nepochybne zastaralá,“ dodal.
-------------------------------
... a keď si potom v oficiálnom návode k najnovšiemu modelu mobilu veľmi známeho výrobcu prečítate čierne na bielom alibistické prehlásenie: „... pokiaľ budete prístroj držať asi päť centimetrov od hlavy, nepredstavuje jeho používanie žiadne riziko...“, sú podobné táraniny vypúšťané vedeckými prostitútmi o ich „neškodnosti“ už len k smiechu ….alebo pre plač..... (pozn. Red.)
ZDROJ: www.doktorka.cz; www.dailymail.co.uk
POZOR NEPREHLIADNITE:
Pozrite si obrázok z domáceho pokusu:
Iniciovali sme hovor medzi dvoma mobilmi približne na dobu 65 minút...
Počas prvých 15 minút sa nič nedialo; o 25 minút začalo byt vajce teplé;
po 45. minútach je vajíčko horúce a po 65. minútach je uvarené!
Záver: Okamžitá radiácia v mobiloch má schopnosť modifikovať proteíny vo vajíčku. Predstavte si, čo to môže spraviť s proteínmi vo vašom mozgu, keď dlho telefonujete!!!!!.