Obličky filtrujú z krvi vodu, do ktorej prepúšťajú odpadové produkty látkovej premeny a riadia hospodárstvo s minerálmi. Močový mechúr plní funkciu rezervoáru pre vylúčený moč. Obličky disponujú dvojitým druhom energie.
Prvý je dedičný, získaný pri narodení dieťaťa. Táto životodarná energia (čchi) určuje vrodenú konštitúciu a silu osobnosti.
Ďalší druh energie je výťažkom, esencií prijímanou z potravy a obličkám ju prináša krv. Obličky energeticky plnia pečeň, močový mechúr a potom žlčník. Činnosť obličiek s postupujúcim vekom slabne. Obličky väčšinou nebolia, ale ich nedostatočná činnosť spôsobuje celý rad zdravotných problémov.
Na dobrej funkcii obličiek sú závislé aj iné orgány– napr. lymfa, ďalej obličky prispievajú k zaisteniu rovnováhy pH v krvi. Vylučujú splodiny látkovej výmeny (soli) a riadia objem tekutín (po väčšom alkoholovom opojení si narušíme vodné a minerálové hospodárstvo na 1 mesiac!).
Stav obličiek sa odráža na koreni jazyka, na tvári je miesto obličiek na čele a pod očami. V ústnej dutine sú obličky a močový mechúr prepojené s jednotkou a dvojkou. Zo zmyslových orgánov patria pod ľadviny uši.
Súviasiace orgány okruhu obličiek:
Močový mechúr, močová trubica, obličková panvička, vaječníky, vajcovody, maternica, prostata, vlasová a fúzová cibuľka, zuby, podkožie, miecha, čelová kosť, kostičky stredného ucha, kosti, kĺby, štítna žľaza, ušný boltec.
Príznaky poruchy tohto okruhu:
Sucho v nose, šumenie a pískanie v ušiach, zástava močenia, časté močenie v noci, gynekologický výtok, opuchy členkov a tváre, poruchy menštruácie, bolestivá menštruácia, impotencia, predčasná ejakulácia, časté angíny, poruchy sluchu, zápaly nervov – medzirebrového, sedacieho, bolesti triesel, slabé, lámavé kosti, nízka koncentrácia – zlá schopnosť zapamätať si, malé tenké uši, kývanie zubov, odhaľovanie krčkov, pleseň medzi 4. prstom na nohe a malíčkom, bolesti kolien, problémy v podkolení, kožné zmeny pozdĺž meridiánu.
Obličkový okruh je v našej civilizácii jedným z najzaťaženejších orgánov ložiskami. Stretneme sa v nich s hlienom z nadbytku mliečnych výrobkov, s purínmi z mäsa i solami z kyseliny močovej. Ložiská z obličiek dráždia ostatnú časť močového mechúra, bývajú aj príčinou bolestí okolo pupka.
Obličky ovládajú aj pohlavné ústrojenstvo. U mužov sa nikdy nemôže objaviť adenóm prostaty, u žien myóm v maternici, pokiaľ neexistuje ložisko v materskom orgáne – obličkách. Tiež ovládajú všetky kĺby, obzvlášť kolená a preto detoxikácia kĺbov znamená predovšetkým vyčistiť obličky od ložísk a voľných toxínov.
Ďalším dôležitým orgánom pod kontrolou obličiek sú kosti – osteoporóza a iné potiaže kostí majú svoj pôvod v obličkách. Padanie vlasov je rovnako ako osteoporóza vyvolané autoimunitnou reakciou organizmu (sám seba ničí), ale pôvod je v obličkovej záťaži.
Z oblasti psychiky obličky najviac poškodzuje úzkosť. Vplyv stresu a úzkosti je ale obojsmerný. Oslabené obličky samy prispievajú k vzniku úzkostných stavov a následný stres a úzkosť sú naopak veľmi škodlivým momentom pre činnosť obličiek.
Obličky ovládajú protiplesňovú imunitu, ktorej centrum sa nachádza v časti mozgu s názvom corpus striatum. Výskytom nadmerného stresu dochádza k poškodeniu striata, k vytvoreniu ložiska, ktoré potom dráždi nervové tkanivo a vytvára úzkosť, aj keď prvotné ložisko zaniklo. Preto je pri vyčistení obličiek veľmi potrebná aj detoxikácia mozgu.
OBLIČKY POŠKODZUJE:
- Chlad
-
chybný pitný pitný režim
-
strach a úzkosť
-
zlé dýchanie
-
veľká konzumácia živočíšnych bielkovín
-
soľ, cukor, chemikálie, korenie
-
alkohol, nadmiera tekutín
-
väčšie množstvo ovocia
-
nadmerné množstvo soli
-
sladkosti, drogy, káva
OBLIČKY POSILŇUJE:
- striedavé teplo sauny
-
zelený čaj, bylinný ľadvinový čaj
-
praslička, vres, brezové lístie, zlatobyľ
-
petržlen, pšenica, špalda
-
morská soľ v kúpeli