Postupne si priblížime všetky prírodne prostriedky, ktoré napomáhajú prirodzenému vylučovaniu pôvodcov ochorení – teda živých i neživých toxínov.
Medzi ne patrí:
spirulina, papája, divoká pšenica a jačmeň, aloe vera, ananás, koloidné striebro, extrakt z grepfruitových jadier, echinacea, cesnak, čaj Lapacho, peroxid vodíka, kanadská kurkuma a ozón.
Postupne budú k tomuto seriálu pribúdať články o jednotlivých prostriedkoch. Ich zoznam nájdete dole pod článkom v Súvisiacich článkoch.
PAPÁJA POMÁHA ŽALÚDKU A ČREVÁM
Papaín alebo enzýmová zmes z papáje pomáha, ako bolo dokázané, vo forme najrôznejších hotových preparátov pri poruchách sekrécie žalúdka a čriev, najmä pri narušenej tvorbe bielkovín.
Na ďalšie liečebné účinky takzvaného „stromového melóna“ poukázala Halima Neumannová: dokázala sa vyliečiť z ťažkého štádia rakoviny len konzumáciou papáje, spiruliny, divokej pšenice a aloe vera. Dr. Koesel a Dr. Ray upozornili vo svojej dlhoročnej lekárskej praxi na nádory a rakovinu liečiace vlastnosti papaínu, ktorý sa získava z mliečnej šťavy nezrelých plodov. Papaín je najdôležitejší zo 6. enzýmov izolovaných z latexu papáje. Ostatné sa označujú ako chymopapaín A a B, lyzocym, lipáza a glutamincyclotransferáza. Ale len žltozelený, ešte na pohryz pevný plod obsahuje cenný papaín v koncentrovanej forme. Tento enzým zmäkčuje choré a mŕtve tkanivo, rozkladajúce sa jedy a zatvrdnuté zbytky a postupne zbavuje črevné steny nánosov a zatvrdnutých krustov.
Nastrúhanú dužinu papáje pripravuje pani Neumannová ako zeleninový šalát. Granulát z papáje predstavuje vždy dostupnú alternatívu, pokiaľ nie je k dostaniu čerstvý plod.
Zelená papája, tmavo zelené až čierne jadrá zrelého plodu tak ako listy sa v trópoch používali už po storočia k prevencii a liečeniu pri napadnutí ľudí i zvierat parazitmi a červami. Mliečna šťava pomáha špeciálne proti pásomniciam. V mojom detstve bolo obvyklé prevádzať pravidelné kúry proti pásomniciam prírodnými prostriedkami na parazity. Okrem papájových listov a jadier sú známe nasledujúce prostriedky proti červom: olej z tekvicových semien, vratič, kosodrevina alebo nastrúhaná surová mrkva a určité semená z tekvíc. Keď tu a tam použijete niektorý z týchto prírodných prostriedkov proti červom, nemusíte sa obávať žiadneho nežiaduceho parazita.
Okrem mnohých enzýmov obsahuje papája aminokyseliny dôležité pre regeneráciu buniek a vitamíny A,C a E. Tmavo zelené až čierne jadrá vykazujú vysoký obsah leatrilu (vitamín B-17). Predstavujú preto, rovnako ako marhuľové jadrá, účinný prostriedok proti rakovine. Sušené jadrá sa môžu používať tiež ako náhrada čierneho korenia. Listy obsahujú papaín a iné enzýmy, glykosidy, saponíny a alkaloidy.
Barbara Simonsohnová odvodzuje imunitu posilňujúci účinok papáje vo svojej knihe Papája – léčení zázračným plodem, z jej vysokého obsahu vitamínu C, enzýmov a koenzýmov vo forme vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov.
Papája pomáha odbúravať produkty látkovej výmeny bielkovín, brzdiť zápaly, čistiť črevá a urýchľovať látkovú výmenu a vylučovacie funkcie. Tým umožňuje efektívne fungovanie telu vlastných obranných síl. Dr. Norma Wolker odporúča šťavu z papáje (zo zrelého plodu) k podnieteniu činnosti lymfatického systému a sleziny. Tým sa detoxikuje celý organizmus: odpady z krvi sú odfiltrované, bunky a tkanivá sa regenerujú.
Spracované podľa:
Detoxikace a posilování imunity od M.E Meyer; vydalo vydavateľstvo Fontána;
www.fontana.ws