článok bol uverejnený: 17.3.2007
PEČEŇOVÁ OČISTNÁ KÚRA II. - ŽLČNÍK
Žlčník je malý orgán hruškovitého tvaru, ktorý leží za pečeňou hneď pod rebrami napravo. Žlč, ktorú pečeň produkuje, sa v ňom zachytáva a ďalej putuje do dvanástnika, kde sa zúčastňuje na črevnom trávení.
Tibetskí liečitelia sa domnievali, že existujú iba tri príčiny chorôb – z vetra, zo žlče a z hlienu. A problémy s pečeňou, jej nedostatočnou funkciou, sa odrážajú práve na tomto orgáne v stave ním zachytenej žlče – najviac však v podobe žlčových kameňov.
Pokiaľ ste si urobili pečeňovú očistu (Pečeňová očista I. - glauberovou soľou…) , nepochybujeme o tom, že aj pomerne zdraví jedinci si našli v stolici niečo, čo tvarom pripomínalo žlčové kamene. Iste vás bude zaujímať, aké je vlastne ich zloženie a čo zapríčiňuje ich vznik.
CHOLESTEROLOVÉ KAMENE
Pripomínajú tvarom a veľkosťou hrášok až slivku bielej až svetložltej farby. Sú mäkké, ľahké a držia sa na hladine. Príčina: vysoká hladina cholesterolu v žlči, pokles žlčových kyselín a stagnácia žlče.
Čo môžeme urobiť:
Aby sa nám v budúcnosti kamene tohto druhu nevytvárali musíme podporiť tvorbu žlčových kyselín, ktorá klesá práve pri poruche schopnosti pečene ich produkovať.
Z byliniek sa odporúčajú najmä zmesi z vňate jablčníka, listov mäty piepornej, listov vachty, vňate čakanky, kvetu nechtíka, vňate zemežlče a koreňa púpavy. Drogy, ktoré máte poruke, zmiešajte v rovnakom pomere. Jednu polievkovú lyžicu bylinnej zmesi zalejte litrom vriacej vody a nechajte 15 minút odstáť. Scedené pite po dúškoch po jedle.
Do stravy zaraďte:
Šalát z listov reďkovky, čerstvú šťavu z rajčiakov, čerstvú šťavu z jabĺk, čerstvú šťavu z mrkvy. Okrem toho 3x denne počas troch týždňov (potom je potrebná 4. Týždňová prestávka) užívajte polievkovú lyžicu olivového alebo slnečnicového či ľanového oleja
CHOLESTEROLOV0-PIGMENTOVÉ, VÁPENATÉ KAMENE
Majú tvar nepravidelných mnohohranov s veľkosťou od špendlíkovej hlavičky až po veľký hrášok, s farbou od belavej, šedej až po zelenú či šedohnedú. Vyskytujú sa najčastejšie a k ich tvorbe prispieva najmä zápal žlčníka a žlčovodov, prípadne sa tvoria ako dôsledok zlého zloženia tepelne spracovávanej stravy.
Čo môžeme urobiť:
Pre zápalové ochorenia pečene a žlčníka sa odporúčajú najmä vňať rebríčka obyčajného, koreň horca, vňať paliny, vňať repíka a najmä silybum mariánske (pestrec mariánsky), ktoré je vhodné aj pri detoxikácii pečene od rôznych toxických záťaží. Z byliniek, ktoré použijeme ako zmes alebo z konkrétnej drogy, ktorú máte poruke si urobte zápar z jedného litra vriacej vody na jednu polievkovú lyžicu drogy a nechajte 15 minút vylúhovať. Pite teplé po jedle, v prípade akútneho ochorenia trikrát denne. Pokiaľ navyše trpíte zápchou, pridajte do zmesi kôru krušiny (1-2 čajové lyžičky na liter vody).
Strava:
Vynechajte zo stravy čerstvé ale aj kyslé mlieko, alkohol či alkoholické koncentráty, sýtené nápoje a dráždivé potraviny a najmä vyprážané jedlá.
Šťava z reďkvi čiernej proti zápalových ochoreniam pečene a žlčníka. Reďkev odšťavíme na odšťavovači a pred požitím ju najskôr necháme odstáť v chladničke, aby stratila štipľavú chuť. Je vhodné pomiešať ju s odvarom z ľanového semena. Užívame ju trikrát denne 30-50ml po jedle počas 4-5 dní. S dvojdňovými prestávkami užívame šťavu podľa potreby aj niekoľko týždňov.
PIGMENTOVO-VÁPENATÉ KAMENE
Majú čiernozelenú farbu rôzneho tvaru a sú krehké. Niekedy pripomínajú drobiace sa šedohnedé chumáčiky. Sú zložené z bielkovinového základu, žlčových pigmentov a vápnika. Príčinou vzniku je najčastejšie zlá funkcia čriev (zápcha, porušená črevná sliznica apod.), ktoré krvnou cestou vracajú cudzorodé častice späť do pečene a žlčových ciest.
Čo môžeme urobiť:
Ak sa chceme nadobro zbaviť kameňov tohto druhu, okrem posilnenia funkcie pečene a žlčníka, musíme dbať na pravidelnú očistu čreva, najlepšie klystírmi.
Bylinky:
Na očistu žlčových ciest a zároveň čreva nám pomôžu benedikt lekársky, jablčník, kôra krušiny, rebríček, fialka trojfarebná v rovnakých pomeroch. Odvar – 1polievkovú lyžicu zmesi na liter vriacej vody, užívame 2x denne po 2,5 dl.
VŠEOBECNÉ RADY
Diéta:
Pri problémoch so žlčníkom sa odporúča pôst, nízkotučná diéta s vylúčením živočíšnych tukov a s množstvom zeleniny. Potrebný je zvýšený prísun vitamínu C, najlepšie v čerstvej citrónovej šťave.
Aromaterapia:
Protikŕčové účinky zmiešajme so žlčotvornými vo forme mandarínkovej a koriandrovej silice v pomere 1:1. Najlepšie je nakvapkať do arómovej lampy po tri kvapky z každej silice. Na jemné masáže pečene a žlčníka sa odporúča do jednej lyžice olivového oleja nakvapkať tiež po tri kvapky z každej silice.
Upozornenie:
Ak ste sa doteraz neodhodlali urobiť si črevnú a pečeňovú očistu, vyššie spomínané čaje a rady vám pomôžu iba zmierniť príznaky alebo veľmi pomaly a zdĺhavo dosiahnuť úľavu od chronických obtiaží. Pri podozrení na veľké žlčníkové kamene však ihneď vyhľadajte lekársku pomoc – naše rady sú vhodné najmä pri prevencii a očiste - a nie pre liečenie už vzniknutých zdravotných problémov!
EXTRA TIP
Chrenová kúra na očistu žlčníka a žlčových ciest
Chren dôkladne očistíme, postrúhame a pretlačíme cez utierku alebo odšťavíme. Každé ráno nalačno pijeme 1 a štvrť decilitra šťavy, ktorú kvôli chuti môžeme zmiešať s inou najlepšie zeleninovou šťavou. Kúra je účinná pri dĺžke trvania aspoň 3 týždne.
Fotogaléria ku článku
|
Foto: archív redakcie žlčníkové kamene
|
Súvisiace informácie
Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk