ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 21. novembra 2024, meniny má Elvíra , zajtra Cecília 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Lev
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
plod
Živel:
oheň
Výživa:
bielkoviny/plod
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 24.10.2013

MALÁ ŠKOLA DETOXIKÁCIE: OČISTA DÝCHACÍCH CIEST

V dýchacích cestách má skoro každý človek celú znôšku najrozličnejších toxínov – či už z vonkajšieho prostredia alebo aj z nášho vlastného tela. Pľúca sú z hľadiska tradičnej čínskej medicíny jednou zo základných ciest pre príjem energie čchi.

Preto je veľmi dôležité, aby boli čo najviac funkčné. Energia získavaná zo vzduchu sa pľúcach mieša s energiou zo zažívacieho traktu, teda z potravy a odtiaľ je roznášaná do celého organizmu.

Jednou zo základných príčin, prečo sa poruší energetický stav tohto orgánu a teda aj príjem energie čchi, je stres alebo emocionálny stav organizmu, najmä psychické napätie. Pri ňom dýchame povrchovo či plytko, zadržujeme dych.

Dlhodobý stav následne spôsobuje zadržiavanie toxínov v dýchacích cestách, teda zlú spontánnu detoxikáciu a následne aj vznik infekčných ložísk. Infekčné ložiská sa však nenachádzajú len na slizniciach (tie sa dajú odstrániť rôznymi inhalačnými kúrami), ale často bávajú v podslizničných vrstvách. Sú preto pri optickom vyšetrení dýchacích ciest neviditeľné a ani mechnické očistné kúry prostredníctvom uvoľňovania hlienu nepomôžu tieto loižiská odstrániť.

V takto stresovaných dýchacích cestách sa hromadia zvyšky liekov a očkovania, chemické látky, ťažké kovy, rádioaktívne prvky, rôzne infekcie, ktoré dýchacími cestami prechádzajú. Tým vznikajú podmienky pre akútne, recidivujúce či chronické zápaly, čo je jedným z fyzických dôsledkov tohto procesu. Ak navyše vstúpia do tohto procesu aj poruchy imunitného systému, môžu vznikať alergie, alergické zápaly a pri pristúpení nervového systému sa môže rozvinúť astma. Ak sa imunita vzbúri proti toxínom vo vlastných tkanivách, môže sa zaktivovať autoimunitný proces a vznikajú fibrózne, hyperplastické zmeny. Genetika a plesne nám to môžu ešte skomplikovať vo forme cystickej premeny v tkanivách dýchacieho traktu.

PĽÚCA, EMÓCIE a DEPRESIA
Podľa tradičnej čínskej medicíny sú pľúca hlavným riadiacim orgánom okruhu, do ktorého prináleží hrubé črevo ako párový orgán pľúc a tiež koža ako druhý najdôležitejší a náš najväčší dýchací orgán.
Avšak pľúca ovplyvňujú aj našu psychiku – a to priamo ovplyvňovaním centra v mozgu - diencefalone. Energetické poruchy pľúc i vplyv ložísk sa prejavia aj v tomto mozgovom centre – čo je v podstate emocionálny mozog človeka.
Medzi základné emočné prejavy patrí veselá nálada a naopak depresia. Depresia v tomto prípade býva spôsobená poruchou neurotransmiterov, najmä serotoninu – tzv. hormónu šťastia. Práve serotonin hrá významnú úlohu predovšetkým v poruchách emocionality. Porucha serotoninového metabolizmu býva spôsobená aj pľúcami a hrubým črevom (depresie spôsobuje aj okruh pečene a žlčníka, no majú iný charakter). Pľúcna depresia je charakteristická menejcennosťou, pasivitou, sebaobviňovaním a neschopnosťou sa „rozhýbať“ či pohnúť do akejkoľvek aktivity.
Preto ak trpíme týmto charakterom depresií, musíme si uvedomiť, že príčina môže spočívať aj v skrytých záťažiach v pľúcach a hrubom čreve, a následne aj na spomínanom mozgovom centre. Depresií sa preto nezbavíme iba antidepresívami, je potrebné odstrániť príčinu – dôkladnou detoxikáciou pľúc a hrubého čreva ako párového orgánu pľúc, a tiež spomínaného centra v mozgu.

DETOXIKÁCIA DÝCHACÍCH CIEST:
V dýchacích cestách vzniká veľmi veľa hlienových ložísk vďaka ľahkému prístupu infekcií a toxínov i tvorbe hlienu. Produkcia hlienu je síce prirodzená a chráni sliznice dýchacích ciest pred prienikom mikroorganizmov a tiež zvlhčuje sliznice. Nadmiera hlienu a predovšetkým jeho zahusťovanie však patrí medzi patologické javy. K nadbytku hlienu ako v dýchacom trakte, tak i v ostatných častiach tela, prispieva mliečny hlien mucín, obsiahnutý predovšetkým v rôznych koncentrovaných mliečnych výrobkoch.
Cez dýchacie ústrojenstvo sa odstraňuje hlien i z ďalších častí nášho organizmu, preto zbavovanie sa hlienu v histórii patrilo k základným očistným procesom.
Jóga a ajurvéda veľmi dbali na likvidáciu hlienu z horných dýchacích ciest napríklad čistením nosných dutín, rovnako ako z dolných dýchacích ciest dýchacími technikami. Hlienové ložiská v dýchacích cestách obvykle u človeka vznikajú ako prvé a preto sa s nimi stretávame už u veľmi malých detí.

Nielen v hliene, ale aj v podslizničných štruktúrach sa nachádzajú toxíny a infekčné ložiská. Iba mechanická očista od hlienu nemusí očistiť dýchacie cesty dôkladne a preto často infekcie dýchacích ciest recidivujú.

K odstránenieniu infekčných ložísk z hlbších štruktúr používame detoxikačné preparáty radu JOALIS:
RESPI HELP z dolných dýchacích ciest a RESPI DREN z horných dýchacích ciest.
Pri problémoch s častými infekciami použijeme do kombinácie komplex PULMO a pri problémoch astmatického charakteru je vhodné kombinácia s komplexom ASTMEX .
Pri častých ochoreniach horných dýchacích ciest je vhodná kombinácia s komplexom SINUS.

Pri častých dýchacích problémoch má detoxikačná medicína k dispozícii aj cielené detoxikačné balíčky:
DÝCHANIE a ASTMA .

V rámci prevencie či v rámci cyklickej ročnej detoxikácie je možné použiť preventívny detoxikačný balíček JESEŇ – čas očisty pľúc a hrubého čreva.

Pri depresiách pľúcneho charakteru je vhodný cielený detoxikačný balíček DEPRESIA

K doplňujúcim detoxikačným preparátom, ktoré čistia organizmus vrátane dýchacích ciest od najčastejších toxínov, spôsobujúcich problémy v dýchacích cestách patria: JOALIS komplexy: LYMFATEX na očistu lymfatického systému, IONYX na očistu od rádioaktávnych látok, ANTIMETAL na očistu od ťažkých kovov, ANTICHEMIK a SUPERTOX – na očistu od chemických látok a toxínov z dýchacích ciest (všetky okrem Lymfatexu su zahrnuté do spomínaného detoxikačného komplexu PULMO).

Pre deti je k dispozícii rada BAMBI alebo Bambi Harmoni
SÚVISIACE PROBLÉMY ORGÁNOV TOHTO OKRUHU:

PĽÚCA a HRUBÉ ČREVO z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, prejavy pri poruche na energetickej dráhe, toxickom zaťažení, patologických zmenách alebo skrytých infekčných ložiskách v pľúcach a súvisiacich orgánoch:

  • upchatý nos, kýchanie
  • časté zápaly hrdla,
  • začervenanie v krku
  • pocity dušnosti
  • bolesti v ramenách, stuhnuté svalstvo ramien
  • strata hlasu, tichý hlas
  • zvýšená únava
  • ekzémy, suchá praskajúca pokožka
  • časté zívanie
  • astma, kašeľ
  • bolesti palca ruky, zmeny v ohybe lakťa (na pokožke)
  • krvácanie z nosa
  • nadmerné potenie
  • depresie, sebapodceňovanie
  • odmietanie masáže a dotyku
  • bolesti zubov bez kazu
  • blokády krčnej chrbtice
  • praskliny na koži uší
  • praskliny na konečníku
  • sny o lietaní, o poliach či stajniach, o krvácaní
  • nechuť k hovoreniu, prejavu na verejnosti

Vytvorenie primárneho infekčného ložiska v pľúcach so sebou prináša vznik ďalších infekčných ložísk a teda aj problémov v podriadených orgánoch:

• koža
• žily
• priedušky
• podnebné mandle
• nosné dutiny
• hltan, hrtan
• nosohltan
• prechod krčnej a hrudnej chrbtica a chrbtica v bedrovej oblasti
• nosné sliznice
• potné žľazy
• diencefalon a čelný lalok CNS


VHODNÝ ČAS NA OČISTU ORGÁNOV OKRUHU PĽÚC:

Podľa ročných období: najvhodnejší čas je v mesiacoch november a december, v čase ich najväčšej aktivity

Podľa lunárneho kalendára: pre zmäkčovanie, odstraňovanie nánosov a usadenín – v dňoch, kedy organizmus dobre vstrebáva živiny a vodu – v 2. a 3. lunárnej fáze

Všeobecne priaznivé dni pri vyplavovanie uvoľnených toxínov a nánosov metabolitov: 2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozširuje.

Podľa astrologického vplyvu v rámci lunárneho kalendára: dni Blížencov a alternatívne Raka v 2. a 4. lunárnej fáze alebo pri ubúdajúcom Mesiaci.



NAJVHODNEJŠIE DNI NA REGENERÁCIU A POSILNENIE:

  • Špeciálne dni Blížencov a Raka v 1. a 3. lunárnej fáze, alebo pri pribúdajúcom Mesiaci
  • Všeobecne 1. a 3. lunárna fáza, kedy sa dobre vstrebávajú živiny
  • Mesiace november a december, kedy sú orgány okruhu pľúc v aktivite podľa ročných období
Uvedené detoxikačné postupy nenahradzujú lekárske ošetrenie.

Zostavila: Daniela Kellerová

ZDROJ: MUDr. Josef Jonáš: Praktická príručka detoxikácie



autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 49351 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)