DETOXIKAČNÁ FABRIKA
Pečeň je predovšetkým detoxikačným orgánom – produkuje veľké množstvo enzýmov, ktoré ovplyvňujú očistu celého organizmu ako od látok privádzaných do tela v podobe stravy, tak aj od odpadových produktov, ktoré musia byť z tela vylúčené. V pečeni sa dokončujú metabolické procesy, ktoré majú začiatok v črevách, odkiaľ všetka krv prúdi cez pečeň a kde prebieha spracovanie živín. Rovnako tak cez ňu prúdia všetky iné látky, napríklad lieky alebo látky vytvárajúce sa v našom tele, ktoré sú v pečeni rozkladané, metabolizované a pripravované k likvidácii, vylúčeniu, teda detoxikované.
Pečeň má však aj ďalšie funkcie. V pečeňových bunkách sa tvoria žlčové kyseliny, ktoré prostredníctvom žlčového systému významne ovplyvňujú trávenie – predovšetkým trávenie tukov. Žlčové kyseliny sa však môžu stať aj nebezpečné, ak dlhší čas pôsobia vo väčšom množstve na hrubé črevo a potom sú považované za karcinogénne, teda z látky, ktoré môžu vyvolať vznik karcinómu. V pečeni sa tiež tvoria zásoby glykogénu významného pre udržovanie energetickej bilancie. A pečeň je aj skladiskom niektorých vitamínov, najmä skupiny B, odkiaľ si ich organizmus čerpá.
PEČEŇ A CHOLESTEROL
V pečeni sa tiež vytvára aj cholesterol – dôležitú látku, ktorá predstavuje základný stavebný kameň niektorých hormónov, bunečných membrán a celého radu iných dôležitých látok pre organizmus. Ak sa však ohrozí metabolizmus cholesterolu, môž byť ohrozené naše cievy, a z tohto dôvodu sa z cholesterolu urobil veľký strašiak. Podstatné však je, že asi 90% cholesterolu sa vytvára v pečeni a len malé percento je ovplyvňované stravou. Pri strachu z nadmerného cholesterolu by sme si mali uvedomiť, že jeho zvýšenou hladinou organizmus signalizuje problém v pečeni, ktorý samozrejme nie je bezvýznamný, pretože má širší dopad na ďalšie fungovanie organizmu. Pečeň vytvára toľko cholesterolu, koľko ho telo potrebuje. Je v nej teda umiestnený regulačný mechanizmus, ktorý sa však veľmi ľahko poruší a hladina cholesterolu v krvi potom stúpa.
Významnejšie než znižovať hladinu cholesterolu vychytávaním toho, ktorý koluje v krvi, je zvládnuť obnovenie tejto regulačnej činnosti v pečeni. Lieky vychytávajúce cholesterol sú už len riešením dôsledkov celej poruchy, nie riešením príčiny. Zvýšená hladina cholesterolu teda signalizuje nielen poruchu jeho regulačného mechanizmu, ale často aj širšiu poruchu tukového metabolizmu. Ak k nej pristupujú i ďalšie problémy, predovšetkým v okruhu srdca a ciev, hrá značne negatívnu úlohu.
PEČEŇ A PERIFÉRNE NERVSTVO
Významný je tiež vplyv pečene na periférne nervy. Tie predstavujú rozsiahlu štruktúru, ktorá ovláda funkcie pohybové (motorické) i pocitové (senzorické), takže sa s periférnym nervstvom stretávame v každej časti tela. Počítajú sa do neho i hlavové nervy, napríklad trojklaný nerv, lícny nerv či sluchový rovnovážny, zrakový a iné. Nemenej významnou je skupina nervov vychádzajúcich z chrbtice, tzv. spinálne nervstvo, ale i nervové zakončenia v kĺboch, podkoží, sliznici a rôznych orgánoch. Do periférneho nervového systému patria tiež nadobličky, predovšetkým ich kôra produkujúca protistresové hormóny, ktoré majú v tele rozsiahly dosah (kortizol), a tiež pohlavné hormóny mužské i ženské. Dreň nadobličiek produkuje hormóny dôležité pre distribúciu tekutín v tele. Periférny nervový systému hrá významnú úlohu napríklad pri vzniku astmy (kombinácia alergie a porúch periférneho a vegetatívneho nervstva), ekzému, neuralgických bolestí či obŕn periférneho nervstva.
PEČEŇ A EMÓCIE
Veľmi dôležité je tiež pôsobenie pečene na centrálny nervový systém (CNS). V emocionálnej oblasti ovplyvňuje pečeň agresiu, preto pri výskyte infekčných ložísk v nej sa objavuje agresivita, podráždenosť, zaťatosť, nepružnosť, depresia, nenávisť a žiarlivosť. Pri poruchách žlčníkovej energie sa stretávame s nerozhodnosťou a neschopnosťou konať. Táto emócia je veľmi dôležitá, lebo sa môže obracať nielen smerom von, ale aj dovnútra človeka. Potom sa stretávame s auto agresiou, ktorá má ako motorický, tak psychický charakter. Vedie k sebapoškodzovaniu, chybným rozhodnutiam, k neschopnosti adekvátne fungovať v ľudskej spoločnosti. Pretože imunita kopíruje psychiku, je pečeň a jej ložiská dôležitou súčasťou autoimunitných chorôb. Oblasti CNS , ktoré ovplyvňujú ložiská v pečeni zodpovedajú za obranyschopnosť, alergie, autoimunitné poruchy a poruchy protinádorovej imunity. Temporálne oblasť býva často postihnutá u epileptikov, a rovnako dvojica pečeň-žlčník a ich detoxikácia hrá u epilepsie významnú úlohu.
Vzhľadom na protinádorovú imunitu ovplyvňovanú pečeňou a CNS, do liečby nádorov a ich prevencie náleží aj detoxikácia pečene a žlčníka, ktorá významne ovplyvňuje kvalitu súboja nášho organizmu s potencionálnymi alebo už prítomnými nádorovými zmenami.
INFEKČNÉ LOŽISKÁ AKNÉ A SEBORRHOICKÁ DERMATITÍDA
Nielen ložiská v pečeni môž viesť k výskytu emocionálnych porúch, ale aj naopak, trvalá agresivita prameniaca napríklad z výchovných chýb alebo samotnej povahy vedie k tendencii toxicky zanášať pečeň a i výskytu ložísk v nej. Najčastejším obalom infekčných ložísk sú najmä rôzne varianty tuku a často aj soli. Ložisko a toxické zaťaženie v pečeni môže viesť k zhoršenej detoxikácii celého tela a aj k zhoršeniu tukového metabolizmu. Nejde iba o usadzovanie tuku v cievach, ale aj o potuchu tukového metabolizmu kože resp. mazových žliaz, a preto sa pečeň podieľa na vzniku akné či seborrhoickej dermatitídy. Iné poruchy mazotoku kože môžeme vnímať ako problém, napríklad na vlasovej časti kože alebo účasť pečene na psoriáze.
TOXÍNY Z PEČEŇOVÝCH LOŽÍSK
Ovplyvňujú žalúdok, slezinu, a pankreas, a preto sa na niektorých poruchách vyskytujúcich sa v okruhu sleziny podieľa aj pečeň viac ako by sme predpokladali. Pečeň má vplyv aj na beta bunky pankreasu, ktoré sú významné najmä pre produkciu inzulínu. A napokon pečeň vplýva tiež na stav oka a hromadenie toxínov v ňom je tiež podmienené toxickým zaťažením pečene.
Pri zaťažení dvojice pečeň-žlčník sa môžeme stretnúť s problémami v oblasti trapézov, krčnej chrbtice, bedrových kĺbov. Vzhľadom na pôsobenie na spánkový lalok, môžeme pociťovať bolesti v oblasti spánkov, a tiež migrenózne bolesti hlavy najmä jednej polovice hlavy.
SÚVISIACE ORGÁNY TOHTO OKRUHU:
Žlčník, Langerhansove ostrovčeky, mazové žľazy, kôra nadobličiek , nechtové lôžko, oči – očné spojivky, horné viečko, penis, semenníky, pošva, CNS, periférny nervový systém, spánkový a tylový lalok veľkého mozgu.
Symptómy toxického zaťaženia a porúch okruhu pečene:
Slzenie očí, začervenanie očí, zápaly očných spojiviek, oslabovanie zraku, svrbenie a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov, samovrava, výbuchy smiechu alebo hnevu, zapálené praskajúce bradavky, miešková kýla, dlhodobá a bolestivá erekcia údu, problémy v podpazuší, závrate, zhoršenie čuchu, hučanie v ušiach, sucho v krku, horká chuť v ústach, stuhnuté trapézy, bolesti hlavy i krčnej chrbtice, migrény, kŕče v oblasti hlavy, bolesti bedrových kĺbov, epilepsia, kurie oká a otlaky na 4. prste nohy, agresívny a urážlivý humor, nedostatok odvahy, nerozhodnosť.
Nabudúce: Detoxikačné prostriedky na očistu okruhu pečene
Uvedené detoxikačné postupy nenahradzujú lekárske ošetrenie.
Podľa knihy MUDr. Josefa Jonáša Praktická detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáša preložila a upravila
Daniela Kellerová