článok bol uverejnený: 20.5.2007
PÔST NA PREČISTENIE TELA
Naše telo je permanentne vystavené vplyvu živých i neživých toxínov, a to ako z vonkajšieho, tak i z nášho vnútorného prostredia, kedy si aj my sami vytvárame toxíny svojím vlastným spôsobom života a nesprávnym stravovaním.
Po určitom čase takéhoto zanášania organizmu toxínmi, môžeme pociťovať únavu, bolesti hlavy, kĺbov, chrbtice či problémy s trávením, ale aj problémy s psychikou..
Aby sme sa takýmto stavom vyvarovali, zaraďme do svojho života pôstne dni. Nie každý však vie, o čom taký pôstny deň vlastne je...
Pôstne dni sa odporúčajú pri každom ochorení (je však potrebné riadiť sa aj pokynmi lekára). Pôst vlastne poskytuje telu oddychový čas potrebný na jeho regeneráciu. Pri pôste dochádza k minimalizácii zaťaženia a zároveň aj očiste tráviaceho traktu. Organizmus si nachvíľu odpočinie od namáhavého trávenia prijatej stravy a tým sa vlastne uľahčí aj jeho rýchlejšia regenerácia.
Pôst nie je prospešný len pri zdravotných problémoch, ale aj v rámci prevencie pred civilizačnými ochoreniami.
V priebehu pôstu dochádza k úprave problémov s potravinovými alergiami, nakoľko si tráviaci trakt, najmä sliznice, aspoň na určitý čas oddýchnu od potravinových alergénov a môžu sa zregenerovať a posilniť.
Neživé toxíny, ktoré sa vo veľkej miere ukladajú v tukoch či usadeninách solí (chemikálie, drogy, pesticídy a pod.), sa začínajú vplyvom pôstu odbúravať – to spôsobuje výraznú očistu organizmu od týchto znečisťujúcich látok.
VHODNÝ ČAS NA PÔST
SPLN - Počas splnu je vhodné držať striedmy stravovací režim, najlepšie pôst. Telo má totiž v tomto čase najväčšiu zadržujúcu schopnosť – nemá silu zbavovať sa škodlivín, naopak veľkú tendenciu priberať. Pôstom počas splnu pomôžeme organizmu prečkať tento zaťažujúci a stresujúci stav. Postiť sa môžeme už tri dni pred splnom a taktiež tri dni po splne. Vhodné sú ovocné a zeleninové šťavy či čerstvé ovocné a zeleninové šaláty.
Najideálnejšie je začať pôst alebo diéty najneskôr hodinou vrcholu splnu vo chvíli, keď Mesiac začne ubúdať.
NOV - Počas novu zaručuje pôst predchádzaniu mnohým chorobám, pretože detoxikačná schopnosť tela je na vrchole. Telo má v tomto čase veľkú silu zbavovať sa škodlivín. Počas novu môžeme preto pôstom pomôcť organizmu zbaviť sa čo najviac škodlivín. Pôst alebo hladovku najlepšie začíname 12 hodín pred novom a končíme 12 hodín po vrchole novu.
UBÚDAJÚCI MESIAC – Pri ubúdajúcom Mesiaci má telo najsilnejšiu schopnosť zabavovať sa jedov a škodlivín. Všetky očistné a detoxikačné kúry by sme preto mali situovať do nasledujúcich dvoch týždňov. Najideálnejší čas na pôstne a očistné dni je aj 4. lunárna fáza, kedy sa vplyvom Mesiaca organizmus zároveň rozširuje a preto má najlepšiu schopnosť zbavovať sa toxínov.
PRVÁ A POSLEDNÁ ŠTVRŤ MESIACA
V týchto mesačných fázach dochádza k zmene vplyvu Mesiaca na organizmus. V tomto momente je telo najťažšie, najviac stiahnuté a začína sa rozťahovať. Preto sú tieto dni mesačného cyklu stresom pre náš organizmus. Oba dni sú preto veľmi vhodné na držanie pôstu, ktorý pomáha organizmu zmierniť tento prechodový stres.
AKO NA TO
Môžeme si urobiť jednodňový pôst, no ideálnejšie je držať pôst minimálne dva dni. V priebehu týchto dvoch dní môžeme jesť surové ovocie, zeleninu v podobe štiav, piť vodu a bylinkové čaje.
Pred zahájením pôstu a po jeho skončení denne užívajme doplnkovo vlákninu – ideálna je napríklad Psyllium, drvené ľanové semeno, ovsené otruby a pod. No počas pôstu vlákninu vysaďme. Vláknina pomáha prečisťovať hrubé črevo. Počas užívania vlákniny však pime dostatok vody, nakoľko vláknina vstrebáva veľké množstvo vody.
V priebehu pôstu sa začnú uvoľňovať z tela toxické látky, preto môžeme pociťovať únavu, bolesti hlavy, podráždenosť a pod. Tieto symptómy však nie sú vážne a rýchlo ustúpia.
RÁNO: šálka bylinného čaju, ktorý môžeme osladiť trochou medu
DOPOLUDNIA: pohár čerstvo vytlačenej ovocnej šťavy
NAOBED: pohár čerstvo vylisovanej zeleninovej šťavy s trochou morskej soli
POPOLUDNÍ: pohár zeleninového vývaru (nie však v obchode kupovaný bujón!), okoreneného morskou soľou
VEČER: pohár čerstvo vylisovanej zeleninovej šťavy s morskou soľou
PRED SPANÍM: pohár bylinkového čaju s trochou medu
Počas celého dňa môžeme prijímať dostatok tekutín vo forme bylinných čajov alebo čistej vody, najlepšie protiovej či inak energeticky upravenej vody.
Ovocné a zeleninové šťavy povzbudia očistný proces organizmu a pomáhajú odstraňovať toxické a odpadové látky z tela. Zároveň prinášajú organizmu vitamíny a minerály a bunkové tkanivá tak môžu využiť získaný kolagén a enzýmy pre svoju obnovu.
Na bylinkové čaje použime najmä potopudné, močopudné byliny, ktoré pomáhajú vyplavovať z tela uvoľnené toxíny a jedy.
PRÍPRAVA ŠŤAVY
Potrebujeme:
3 mrkvy, 3 listy kelu, 2 zelerové stonky, 2 repy, 10dkg špenátu, 1 kapustovej hlávky, 1 petržlen, petržlenová vňať, strúčik cesnaku
Ako na to: Zeleninu pokrájame na malé kúsky na odšťavíme na odšťavovači. Ak odšťavovač nemáme, vložíme zeleninu do čistého zeleninového vývaru a mierne povaríme. Zeleninovým vývarom môžeme nahradiť zeleninové šťavy. Použitú zeleninu uschováme v chladničke a skonzumujeme po ukončení pôstu.
POZOR: v priebehu pôstu nie je vhodné konzumovať akúkoľvek tuhú stravu!
SUCHÉ MASÁŽE
V priebehu pôstu, i po ňom masírujeme telo nasucho kefou, aby sme prekrvovaním pokožky pomáhali odstraňovať toxíny v koži a tiež odumreté kožné bunky. Masáž robíme prírodnou kefou. Masírujeme sa vždy smerom k srdcu. Začíname od členkov ku kolenám, od kolien vyššie, od zápästia až ku ramenám atď. Vyhnime sa však miestam postihnutým akné, ekzémami a pod.
Pôst celkovo umožní oslabenému organizmu odpočinok a regeneráciu. Po tejto očiste bude naše telo odolnejšie a výkonnejšie a naša myseľ čistejšia.
POZNÁMKA: Ak máte zdravotné problémy či trpíte nejakým ochorením, o vhodnosti pôstu či vhodnom postupe sa poraďte so svojím lekárom
Fotogaléria ku článku
|
Foto: archív redakcie
|
Súvisiace informácie
Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk