Ide o doposiaľ nezmapovaný mechanizmus, po ktorom sa geneticky zmutovaná bunka v tele rozrastie do zhubného nádoru.
Pre laikov stručne povedané – ak naše telo vykazuje prítomnosť genotoxických látok a tiež iných toxických látok ktoré sú tzv. promotormi – spúšťačmi, môže dôjsť k opätovnej aktivácii nádorového bujnenia aj u ľudí, ktorým bol nádor údajne úspešne vyliečený. Ide o opätovný rast primárnych nádorov, nie metastáz.
Zblúdilé bunky uvoľnené z primárneho nádoru, ktorých býva značné množstvo a ktoré nemajú schopnosť vytvárať metastázy, môžu však naštartovať vývoj ďalšieho nádoru. Stane sa tak vtedy, ak sa dostanú do blízkosti geneticky pozmenených (zmutovaných) buniek – tzv. inciovaných buniek. Podobnú promočnú schopnosť môžu potom mať aj bunky uvoľnené do krvného obehu pri zranení či operačnom zákroku.
Tieto závery svedčia o tom, že odstrániť, resp. vyliečiť rakovinu úplne, sa len tak ľahko nedá a je potrebné ísť po príčine tohto mechanizmu – po spúšťačoch nádorového bujnenia.
PRÍČINA VZNIKU NÁDORU
Príčinou vzniku zhubného nádoru je v drvivej väčšine prípadov zmena genetického materiálu bunky – jej mutácii. Nemôže to však byť mutácia akákoľvek, ale taká, ktorá poskytuje bunke istú výhodu proti svojmu okoliu – zvyšuje šancu bunky množiť sa, a pritom sa vyhnúť vplyvu okolia, ktoré abnormálne množenie obmedzuje.
Aby nádor vznikol, musia sa nahromadiť rôzne mutácie, ktoré sa v genóme buniek v priebehu života človeka množia, až dosiahnu kritické množstvo a kvalitu. Takto vzniká tzv. iniciovaná bunka – teda bunka geneticky pozmenená, ktorá má schopnosť iniciovať bujnenie a vznik nádoru. Táto bunka však môže dlhodobo existovať, resp. prežívať v tkanive bez toho aby sa začala nekontrolovane množiť. Deje sa tak preto, že zložité mechanizmy, ktoré udržujú homeostázu – stabilné prostredie v tkanivách a v celom organizme, ešte stále vedia kontrolovať chovanie zmutovanej bunky. Posledným podnetom, po ktorom sa bunka začne rozrastať do nádoru, môže byť aj negenetický stimul. Napríklad chemická zlúčenina zo životného prostredia. Tá už nemusí spôsobovať žiadnu mutáciu, je však spúšťačom, ktorý povzbudí delenie bunky.
MUTAGÉNNE TOXÍNY – SPÚŠŤAČE
Týchto spúšťačov, tzv. nádorových promotorov, je známy celý rad, napríklad dioxíny, sacharíny, insekticídy DDT, látky z cigaretových splodín, polychlorované bifenily alebo aj niektoré hormóny a UV žiarenie.
Tieto látky by však úplne logicky nemali čo spúšťať, pokiaľ by v organizme už nedriemali zmutované bunky. Za genetickou mutáciou stojí ďalší celý ďalší rad genotoxických – mutagénnych látok najmä zo životného prostredia. Nachádzajú sa medzi nimi chemické látky, rádioaktívne prvky, niektoré druhy ťažkých kovov, rezíduá po očkovaní, niektoré druhy liekov, antibiotiká, no aj metabolity z nedokonale spracovaných živočíšnych bielkovín, ktoré sa v čreve právajú ako karcinogény a taktiež pšeničný glutén.
SPÔSOB OCHRANY – ÚČINNÁ PROTINÁDOROVÁ PREVENCIA
Vzhľadom na nové skutočnosti, na ktoré českí vedci narazili, je namieste zaoberať sa najmä protirakovinovou prevenciou, na ktoré má veľmi úspešné páky detoxikačná metóda podľa MUDr. Josefa Jonáša.
Podľa dlhodobého sledovania MUDr. Josefa Jonáša sa genotoxické látky nachádzajú skoro v každom z nás v rôznej kvalite i množstve, ktoré súvisí so životným prostredím v ktorom žijeme, životosprávou a najmä s našou genetickou výbavou a schopnosťou organizmu sa s týmito látkami vysporiadať (a sme zasa pri zdravej teda nezmutovanej genetickej výbave jedinca). Ich zisťovaním v ľudskom organizme formou dobre prepracovaných testov a následnou účinnou elimináciou z ľudského organizmu, sa zaoberá detoxikačná medicína, resp. metóda pod názvom Riadená a kontrolovaná detoxikácia podľa MUDr. Josefa Jonáša. Práve prostredníctvom tejto metódy je možné veľmi úspešne odstrániť z organizmu nežiaduce toxíny, najmä genotoxické látky, ktoré sú aj podľa zistenia vedcov jednoznačne iniciátormi a spúšťačmi nádorového bujnenia.
Podrobnejšie o spôsobe a prostriedkoch protirakovinovej prevencie si povieme nabudúce.
Spracovala Daniela Kellerová
Zdroj: Internet, súvisiace články, články MUDr. Jonáša, Bulletin detoxikačnej medicíny