ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 26. decembra 2024, meniny má Štefan , zajtra Filoména 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 10.11.2009

LIEČBA BIOINFORMÁCIAMI – AKO TO VLASTNE FUNGUJE?

Každá bunka rastlinného i živočíšneho organizmu v sebe nesie genetickú informáciu. V jadre bunky sa nachádza kompletný genóm - súbor génov, ktoré v základe tvoria celú rastlinu či živočícha.

Gén je základnou funkčnou jednotkou dedičnosti. V genóme rastliny sa nachádza obrovské množstvo informácií, ktoré sú zodpovedné za to, do akého druhu rastlina patrí, akej farby má kvety, akú má vôňu. Gény určujú výšku rastliny i to, aké nároky má na prostredie – či jej vyhovuje viac suchá, menej výživná pôda alebo skôr pôda vlhšia, bohatá na živiny. Krásnym príkladom je brusnica alebo čučoriedka. V lesoch s nízkym pôdnym pH tieto rastliny bujnejú, rozmnožujú sa a prinášajú bohatú úrodu vysoko cenených plodov. Keď by si laik chcel túto rastlinku priniesť domov a pestovať ju doma na záhradke bez znalostí toho, aké pôdne podmienky táto rastlinka potrebuje, z plodov by sa vôbec netešil. Pri pestovaní týchto rastlín je potrebné vedieť, že si vyžadujú veľmi kyslú pôdnu reakciu, pH okolo 4,5 až 6. Preto sa tieto rastlinky pestujú v špeciálnych nádobách, v ktorých dokážeme udržať potrebné pH pôdy. Prečo som začala písať práve o brusniciach a čučoriedkach?

Ide o to, že každý živý organizmus je predurčený žiť a rozmnožovať sa v určitých špecifických podmienkach a v určitom čase. Každý, človeka nevynímajúc, podlieha zákonom dedičnosti a zároveň aj zákonom vyšším, môžeme povedať, že božím zákonom. Ľuďom materiálne zmýšľajúcim, sa to zdá absurdné, ale tí s jemnejším vyciťovaním zákonov prírody asi tušia, že za genómom stojí ešte niečo ďalšie, čo tieto procesy riadi.

Poďme sa na to pozrieť ešte z iného uhla. Rastlina žije z vody, v ktorej sú rozpustené rôzne živiny. Bez slnečného svetla by neprebiehala fotosyntéza a rastlina by z minerálnych živín nevedela vytvoriť stavebné látky svojho tela – organickú hmotu. UV svetlo je dôležitým katalyzátorom – urýchľovačom biochemických reakcií. Je to komplexný systém, v ktorom by každá chýbajúca zložka mohla znamenať smrť. Aj v našom tele prebiehajú procesy, ktoré sú závislé od slnečného svetla a aj jeho UV zložky. Proces bdenia a spánku je závislý na hormónoch, ktoré riadia tento proces. Bez slnečného svetla by sme nedokázali prežiť. Každý to pozná, keď je slnko dlho ukryté za mrakmi a nás navštívi jesenná (sezónna) depresia. Bez slnečného svetla by sme boli v depresii stále, narušila by sa rovnováha, cyklus bdenia a spánku a zomreli by sme. Zdôrazňujem preto, že rovnováha vo všetkom je to najdôležitejšie. Náš genóm je tiež rovnovážny systém. Gény sa exprimujú v určitom slede a v presne naplánovanom čase. Naše telo a jeho vývin je tiež riadený týmto procesom. Presne to isté sa deje u každej rastliny a živočícha.

Genóm je súbor génov jednej bunky a v širšom zmysle súbor génov celého organizmu. Jeho prejav – fenotyp je konkrétnym vyjadrením v ňom uložených informácií. Preto sa môže stať, že aj jednovaječné dvojičky môžu byť odlišné, najmä, ak vyrastajú v dvoch odlišných prostrediach. Nemožno tvrdiť, že za všetko môžu „gény“. Dnes je už prekonaný tento extrémny názor, rovnako ako aj názor opačný – že za všetko môže „prostredie“. Tieto dva faktory sa pri formovaní podoby konkrétneho jedinca vzájomne dopĺňajú.

Genóm je súbor informácií, ktorý riadi mnohé procesy v živých organizmoch. Informácie sú teda akési „pokyny“, ktoré bunka musí vykonať, aby sa zabezpečila rovnováha v organizme, aby sa zabezpečil vývin organizmu a podobne. Bioinformácie sú teda stimuly, ktorými je riadený náš organizmus. Týmito inštrukciami sa riadia všetky živé organizmy, teda rovnako my ako aj rastliny. Nový princíp liečby rastlinami vychádza teda z poznatku, že rastlina lieči prostredníctvom bioinformácií.

Podkôrové centrá mozgu riadiace náš organizmus tiež vysielajú stimuly, ktoré je možné nazvať bioinformáciami. Ak sú informácie správne, naše telo funguje tak ako má, sme zdraví. Avšak poruchu v riadení nášho tela môžu spôsobiť rôzne patogény z prostredia (baktérie, vírusy, mikroskopické huby – tzv. plesne, parazity), ale aj stres, nesprávna životospráva, požívanie veľkého množstva umelých konzervovaných potravín, polotovarov. Telu tak nedávame dostatok bioinformácií a činnosť podkôrových centier nášho mozgu sa môže utlmiť. Orgány nedostávajú tie správne informácie, nevedia, „čo majú robiť“ a my sa cítime slabí, unavení, chorí. Bunky nemajú dostatok informácií, aj replikácia DNA v bunkách je chybná, množia sa poškodené bunky - bunky s mylnou informáciou. Oslabené telo nemá dostatok kompenzačných a reparačných mechanizmov, preto sa množia „choré“ bunky, môže dôjsť k tvorbe cýst, myómov, výrastkov – telo sa snaží poškodené bunky z tela vylúčiť. Ak sa to nepodarí, dochádza k tvorbe zhubných nádorov. To je vrcholné štádium, keď sme nerešpektovali prírodné zákony rovnováhy a taktiež aj vyššie zákony, ktoré stoja nad genómom.

Návratom k prírode, k prijímaniu čistých, dokonalých informácií, dochádza k vyliečeniu. Rastliny rešpektujú zákony prírody, preto je ich každodenné používanie priam nutnosťou. S láskou prijať každý deň šálku bylinkového čaju je bez nadsázky posvätný rituál liečby.

Moderná doba však prináša aj ďalšie možnosti. Dnes už máme k dispozícii rôzne výťažky z rastlín - kvapky, tabletky a podobne. Rôzne bylinné preparáty sú zostavené tak, aby podporovali jednotlivé systémy ľudského tela, obsahujú tie správne kombinácie bioinformácií, ktorými môžeme ozdravovať svoje telo. Môžeme si vybrať s rôznych druhov – mnohé firmy dnes preferujú čisto prírodné zdroje. A aj pri bylinných preparátoch platí – nie vždy to najdrahšie je to najlepšie. Vyberajme si s láskou, na chvíľku sa zastavme a vcíťme sa do rastlinky, ktorá nám chce pomôcť a stať sa našou priateľkou. S bylinami môžeme zdieľať úžasný intímny vzťah. Myslíte, že sa to dá so syntetickými liekmi? Alebo s umelými potravinami? Kam zmizli naše prirodzené inštinkty, kam zmizla naša prepojenosť s prírodou? Myslíme si, že sme „niečo viac“ ako ostatné stvorenie? Nie, nie sme. Sme to isté a to isté nás aj riadi. Príroda má rada rovnováhu a úctu. Ak ju stratíme, stratíme nielen svoje zdravie, ale úplne zabudneme, kto vlastne sme.


CENTRUM BIOREGENERÁCIE SKENAR
ČSA 25, 974 01 Banská Bystrica
tel: 0907023122
www.skenarcentrum.sk
mail: skenarbb@gmail.com



Ing. Jana Teluchová


Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 9987 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)