Očistenie tela od nahromadených toxínov veľakrát uľaví od túžby po nikotíne, alkohole a iných drogách.
Kto sa vyhýba očiste kvôli týmto látkam, pravdepodobne by najviac potreboval pôst, aby dosiahol rovnováhy. Telo má schopnosť sa neustále obnovovať ak k tomu dostane príležitosť.
Preto nech nás ovládajú akékoľvek návyky, jediné, čo potrebujeme k dosiahnutiu vyváženého organizmu, mysle a ducha, je naozajstné chcenie , vážne mienené rozhodnutie a sila vôle.
Pokiaľ fajčíte a ste závislí na nikotíne, nedovoľte, aby vás odradil od kroku, ktorý povedie k zlepšeniu vášho zdravia. V priebehu pôstu obmedzte fajčenie na najmenšiu možnú mieru. Ak sa stane túžba po tabaku nezvládateľnou, žuvajte kúsok sladkého drievka, tampónom namočeným do klinčekového oleja potrite zadnú časť ústnej dutiny alebo vyskúšajte fajčiť bylinky ako napríklad vňať tymianu (turnera difusa, upokojuje) alebo rozmarínu (rosmarinus oficinalis, má mentolovú chuť). Prestať s užívaním tabaku pomáha fajčenie lobelky (lobelia inflanta, v Severnej Amerike bežná bylina), známa ako indiánsky tabak. Obsahuje lobelín, ktorý je podobný nikotínu, avšak nemá rovnaké návykové účinky. V Amerike existuje množstvo komerčných bylinkových cigariet, ktoré sú taktiež účinné pri odvykaní od fajčenia.
Pokiaľ si odvykáte od alkoholu, bude dobré do diéty zahrnúť určité bylinky, ktoré sa môžu používať aj pri držaní pôstu.
V Číne a Japonsku lekári pracujúci s bylinami už po tisícky rokov , využívajú v tejto záležitosti koreň kuzu. Je oceňovaná jeho schopnosť znížiť spotrebu alkoholu neutralizáciou kyslosti , čím pomáha od drobných telesných problémov. Veľmi výživný škrob koreňa kuzu sa využíva obdobne ako arrowroot (škrob z koreňa maranty trstinovej), kukuričný škrob, želatina či múka k zahusteniu omáčok, dusených zmesí mäsa a zeleniny (gulášov) a pudingov; robí sa z neho taktiež aj revitalizujúci čaj. Prášok kuzu obsahuje ďaleko viacej vápniku, vitamínov a minerálov než akékoľvek iné látky používané na zahusťovanie. Ako nápoj je výborný pri prechladnutí, virózach či žalúdočných a črevných problémoch všetkých druhov. Kuzu je veľmi hodnotná potravina, ktorú sa oplatí zaradiť do stravovania. Jeho budúce využitie ako potravinový doplnok pre alkoholikov vyzerá nádejne. V roku 1993 začali vedci z Harvardovej lekárskej fakulty a z Výskumných laboratórií biomedicíny Univerzity Severnej Karolíny s výskumami neagresívnych účinkov tejto hodnotnej rastliny. Škrob z koreňa kuzu je dostať v obchodoch so zdravou výživou a mal by si nájsť stále miesto vo vašej kuchyni.
Revitalizačný nápoj z kuzu
Rozpusťte škrob kuzu v studenej vode, pridajte zázvor a zahrievajte za stáleho miešania, pokiaľ sa nápoj nezačne variť a nezhustne. Stiahnite zo šporáku a pridajte tamari (sójovú omáčku) a slivku - umeboši. Pite pol až jednu šálku jeden až trikrát denne podľa potreby ako potravinový doplnok.
Liečivé bylinné čaje (o nich viac nabudúce), ktoré pomáhajú ľuďom trpiacim vedľajšími účinkami alkoholu, zahrňujú bylinky: angelika, oman pravý, vodilka kanadská (Hydrastis cananendis), chmel, kukurica, divozel, petržlen, skorocel, ďatelina lúčna, šalvia, palina, a šťavel tupolistý (Rumex obtusifolius). Pomáhajú upokojiť, vyčistiť, posilniť a dodať výživu zatoxikovaným tkanivám.
Dlhodobé toxické účinky pozostatkov mnohých drog vrátane marihuany, kokaínu a LSD môžu byť odstránené detoxikáciou. Pozostatky drog sa usadzujú v tukových tkanivách, rovnako ako priemyselné chemikálie a pesticídy. Ľudia s problémami s pamäťou budú prekvapení, ako jasnú myseľ zrazu majú, keď sa zbavia jedov a pouličných drog, ale aj ostatných exhalátov a splodín, ktorými je kontaminovaný ich organizmus.
V počiatočnej fáze regenerácie sa dá drogami vyčerpané chemické zloženie mozgu a tela napraviť užívaním aminokyselín a ďalších živín v rámci terapie. Viac než tisíc amerických národných programov začalo používať terapie založené na živinách pre výrazné zlepšenie nálady a zamedzeniu túžbe po droge. Pokiaľ potrebujete tento špecifický druh terapie, obráťte sa na odborného terapeuta, ktorý ma príslušné oprávnenie ( u nás sa tomu venuje detoxikačná medicína podľa MUDr. Josefa Jonáša a detoxikačné centrá pracujúce jeho úspešnou metódou odstraňovania toxínov a toxických látok z tela – viď poznámka pod textom).
ZDROJ: Carrie L´esperance: Detoxikace podle ročních období (vydavateľstvo Fontána; 2009)
DODATOK Z HĽADISKA DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY:
Pri pôste, ale aj redukčných diétach, dochádza k uvoľňovaniu nebezpečných toxínov naviazaných na tuky, ktoré sú takto zabudovávané postupne počas nášho života a telo sa ich prirodzene nevie zbaviť. Pri diétach sa uvoľňujú práve rozpúšťaním tukov. Ide najmä o niektoré druhy chemických látok vrátane pesticídov, dioxínov, tiež ťažké kovy, lieky, rádioaktívne prvky a pod., ktoré môžu spôsobiť zaťaženie pečene a tým zvýšiť únavu a tiež iné negatívne prejavy pri redukcii váhy. Navyše sa všetky uvoľnené toxíny nemusia dostať z tela von a uložia sa práve v pečeni či obličkách. Je preto veľmi dôležité pomôcť telu zbaviť sa týchto uvoľnených jedov.
Detoxikačná medicína ponúka veľmi účinné produkty na vyväzovanie týchto látok z tela – sú nimi Joalis Antidrog – uvoľňovanie liekov a zbytkov po alkohole a nikotíne (dôležité najmä v rámci odvykania od závislostí pri detoxe!), Joalis Antichemik – na chemické látky, Joalis Epigen na genotoxické látky a toxíny ktoré môžu poškodiť gény a spôsobiť ich mutáciu, Joalis Antimetal na ťažké kovy a Joalis Pesticid na pesticídy vrátane DDT, ktoré máme v sebe zabudované všetci od čias komunistického poľnohospodárstva, ktoré ho hojne využívalo. A posledným zo skupiny toxických látok, ktoré v sebe máme snáď všetci, je Joalis Ionyx na rádioaktívne látky. Tie má väčšina z nás v sebe zabudované napríklad aj v kostiach či hormonálnom systéme vďaka černobyľskej katastrofe (častá príčina anémií, leukémií či hormonálnych porúch najmä na štítnej žľaze).
Ak sa chceme týchto jedov úspešne zbaviť, je vhodné absolvovať popri pôste, redukčnej diéte, odvykaní od závislostí alebo tesne po nich, aj detoxikačnú kúru spomínanými preparátmi. Prítomnosť konkrétnych toxických látok si každý môže potvrdiť v niekotorm z detoxikačných centier pracujúcich Jonášovou metódou.
Vzhľadom na to, že tieto toxické látky sa nachádzajú všade okolo nás vďaka neustálemu znečisťovaniu životného prostredia, je vhodné takúto detoxikačnú kúru či kúry zopakovať aspoň raz za dva roky.
Produkty si môžete zakúpiť na
www.detoxshop.sk
, prípadne sa o možnostiach detoxikácie viac informovať na
www.studiozdravia.info
v sekcii Služby.