článok bol uverejnený: 9.4.2008
VYČISTIME SI KRV
K jarným očistným kúram neodmysliteľne patria aj krv čistiace kúry. Veď napokon jej očistou si urýchlime aj metabolické pochody v tele, nehovoriac už o pozitívnych účinkoch na našu energiu a stav pokožky. Pusťme sa teda do toho...
ŽIHĽAVOVÁ KÚRA
Žihľava sa používa najmä pri reumatických problémoch,bolestiach a zápaloch kĺbov, pri problémoch s prostatou (v tomto prípade sa používa extrakt z koreňa). Žihľavový čaj zlepšuje tepenné prekrvenie. Najúčinnejšia je však táto bylina ako prostriedok na čistenie krvi. Najvhodnejšie sú na tento účel mladé čerstvé výhonky. V 100g je až 200miligramov vitamínu C – teda 4 krát viac ako v citrónoch!
Ako na to: Dve kávové lyžičky najemno nasekanej mladej žihľavy zalejeme na 20 až 30 sekúnd mierne vriacou vodu. Potom rýchlo scedíme. Sušené listy necháme lúhovať 3 až 5 minút. Pijeme 1 liter nálevu po malých šálkach počas dňa. Kúru je vhodné držať aspoň dva týždne.
KÚRA S MEDVEDÍM CESNAKOM
Až do konca mája – ešte pred kvitnutím, máme čas nazbierať si túto rastlinku (len pozor – nepomýliť si ho s konvalinkou!). Má podobné účinky ako kuchynský cesnak, ale omnoho liečivejšie. Je vhodný najmä na prečistenie krvi pri chronických kožných chorobách a nečistej pleti, podporuje pamäť a prečisťuje cievy od usadenín. Predchádza vápenateniu ciev a navyše upravuje krvný tlak. Navyše prečisťuje aj žalúdok a črevá.
Potrebujeme: Nakoľko sušené listy strácajú liečivé účinky, musíme si zaobstarať čerstvú rastlinu (niekedy ho predávajú aj na trhu).
Ako na to: Fľašu voľne až po hrdlo naplníme nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľkami, zalejeme 38 – 40% ražným alebo iným kvalitným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10-15 kvapiek s troškou vody.
PÚPAVOVÁ KÚRA
Okrem toho, že sa táto rastlinka často používa pri ochoreniach žlčníka a pečene, má aj prečisťujúce účinky na krv. Pomáha zmierňovať akné, svrbenie kože a rôzne kožné vyrážky. Tieto účinky majú najmä korene púpavy, ktoré v čerstvom i vysušenom stave majú aj potopudné a močopudné účinky. Koreň sa zbiera na jar alebo na jeseň.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi vňate a koreňov púpavy zalejeme litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3x denne po jednej šálke.
Túto kúru môžeme kombinovať so žihľavovou kúrou obdeň.
BYLINNÁ KNEIPPOVA ZMES
Čaj zlepšuje krvotvorbu, povzbudzuje pečeňové funkcie a látkovú výmenu, čistí pleť od vyrážok a ekzémov.
Potrebujeme: 30g žihľavových listov (čerstvé, mladé lístky nazbierané do 15 mája sú najúčinnejšie – vtedy však dáme polovičnú dávku), po 20g sušenej vňate ľubovníka, rebríčka, po 10g listov šalvie, rozmarínu a vňate paliny.
Ako na to:Polievkovú lyžicu zmesi zalejme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3x denne po pohári.
BYLINNÁ OČISTNÁ KÚRA
Bylinná zmes okrem čistenia krvi podporuje látkovú výmenu, podstatne zlepšuje stav pokožky najmä pri kožných chorobách, ekzémoch a lišajoch.
Potrebujeme: Po 30g vňate zemežlče, žihľavy a koreňa púpavy, po 20g koreňa čakanky, listu orecha a kvetu fialky trojfarebnej, 10g koreňa lopúcha
Ako na to: Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme 1 litrom vody a necháme prikryté lúhovať 20 minút. Scedené pijeme 3x denne.
ŠŤAVA Z MLADEJ ŽIHĽAVY
Pokiaľ máme možnosť nasekať si väčšie množstvo mladej žihľavy, môžeme ju odšťaviť. Žihľavová čerstvá šťava má výraznejšie účinky na očistu krvi ako sušená bylina či odvar z nej.
Ako na to: Na dennú dávku potrebujeme dve až tri lyžičky šťavy z čerstvo nazbieranej žihľavy. Šťavu potom zriedime s vodou v pomere 1:3. Pijeme niekoľko týždňov 1x denne.
LIKÉR Z ČIERNEJ BAZY
Je vhodný najmä na čistenie krvi a ciev, no má blahodarné účinky na nervy, chrbticu či kĺby.
Potrebujeme: 2,5 kg plodov čiernej bazy, 2 vanilky alebo vanilínový cukor, 1kg kryštálového cukru, 1 litra rumu či iného kvalitného alkoholu.
Ako na to: Bazu opláchneme, zalejeme 2 a 1 l vody a na miernom ohni 1 hodinu varíme. Zmes necháme 24 hodín odstáť, potom scedíme. Do šťavy pridáme vanilku a cukor. Všetko znovu varíme pol hodinu a po vychladnutí prilejeme rum. Poriadne premiešame, nalejeme do fliaš a dobre uzavrieme.
Likér užívame dva týždne po malom poháriku ráno a večer. Potom 14 dní vynecháme a znovu po dvoch týždňoch začneme užívať.
ČAJ Z LESNÝCH JAHÔD
Vynikajúci prostriedok na čistenie krvi, vhodný najmä pre malé deti.
Potrebujeme: Mladé listy lesných jahôd, ktoré zbierame v čase kvitnutia.
Ako na to: 1 čajovú lyžičku sušených listov zalejeme 1 litrom vody a necháme zovrieť. Potom 5 minút lúhujeme. Pijeme 3x denne pred jedlom
Fotogaléria ku článku
|
Foto: archív redakcie
|
Súvisiace informácie
Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk