ISSN 1337-6179          dnes je utorok 3. decembra 2024, meniny má Oldrich , zajtra Barbora, Barbara 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Kozorožec
Fáza Mesiaca:
1. fáza
Časť rastliny:
koreň
Živel:
zem
Výživa:
soľ
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 22.6.2007

OCHORENIA PRENÁŠANÉ KLIEŠŤAMI

Kliešte môžu prenášať na človeka bakteriálneho i vírusového pôvodu.. Nakoľko sme si nie vždy vedomí prisatia kliešťa, bývajú často počiatočné štádiá týchto ochorení považované za chrípku a správna diagnóza býva stanovená neskoro, no často vôbec.....

LYMSKÁ BORELIÓZA

Baktérie, nazývané borrelie, preniknú zo zažívacieho traktu kliešťa spravidla do 12. hodín po prisatí do krvného obehu a šíri sa ďalej v ľudskom organizme, no tiež aj vo zvieracom organizme. Obvykle spôsobuje najprv kožný zápal. Jedná sa o červenú, zväčšujúcu sa škvrnu, nazývanú erytém. Pre túto diagnózu svedčí priemer väčší ako 30-50 mm i odfarbovanie, vyblednutie v strede škvrny – okolo ranky, ktorá sa môže rôznou rýchlosťou zväčšovať. Často sa môže objaviť i ľahko zvýšená teplota, bolesti svalov, hlavy, pripomínajúce ľahkú virózu či chrípku. V prvých dvoch až troch týždňoch môže u vnímavých jedincov a u osôb so zníženou obranyschopnosťou dôjsť k rozšíreniu infekcie. Pomerne častý býva zápal kĺbov a svalov. Niekedy sa vyskytujú i prejavy zápalového postihnutia nervového systému s obrnami, bolesťami a známkami zápalu mozgových blán i miechy. Môžu byť opuchy lymfatických uzlín. Vzácne býva postihnuté srdce a zmyslové orgány.

Nie vždy však borelióza začína prejavmi na pokožke, čo je veľmi zákerné, pretože Lymskú boreliózu v tomto štádiu si môžeme pomýliť s chrípkou či virózou so spomínanými prejavmi. Obyčajne však chýba nádcha a kašeľ.


KLIEŠŤOVÝ ZÁPAL MOZGU (KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA)

Vo voľnej prírode sa človek najčastejšie nakazí prenesením virusu kliešťovej encefaitídy (FSME) prisatím infikovaného kliešťa. Okrem tohto spôsobu prenosu pôvodcu ochorenia sú známe tiež prípady nákazy alimentárnou cestou – požitím tepelne nespracovaného mlieka alebomliečnych výrobkov, ktoré pochádzajú z infikovaných zvierat

Príznaky kliešťového zápalu mozgu sa vyvíjajú po uplynutí 7-10 až 14 dní od prisatia infikovaného kliešťa. Spektrum a závažnosť príznakov nebývajú u všetkých postihnutých rovnaké. Vyskytujú sa prípady s ľahkým priebehom, pripomínajúcim skôr vírusové ochorenie dýchacích ciest, ale tiež klinicky závažné formy ochorenia s dvojfázovým priebehom a rôzne ťažkým postihnutím centrálneho nervového systému. Pri dvojfázovom ochorení sa v prevej fáze objavujú netypické chrípkové príznaky., potom nasleduje 4-10 denné obdobie, kedy sa postihnutý cíti úplne zdravý. Pre druhú fázu sú typické vysoké horúčky a príznaky postihnutia centrálneho nervového systému rôznej závažnosti (od bolstí hlavy a svetloplachosti, cez poruchy spánku, pamäti, koncntrácie, dezorientáciu a postihnutie hlavových nervov až po ochrnutie ruky či zlyhanie dôležitých centier v predĺženej mieche a smrť.) Najzávažnejšia forma postihuje najčastejšie ľudí nad 60 rokov

EHRLICHIÓZA
Je novo objavená infekcia vyvolaná baktériou rodu Ehrlichia. Má podobný klinický obraz ako borrelióza, najbežnejšie je to horúčka, bolesti svalov, hlavy a kĺbov, pocit slabosti.
Diagnostika týchto ochorení sa prevádza serologickými testami krvi.

V prevencii ochorení prenášaných kliešťami môže každý využiť opatrenia proti prisatiu kliešťov. (priliehavé odevy svetlej farby, vysoká obuv, používanie repelentných prípravkov na exponované časti tela, impregnácia odevov hmyz odpudzujúcimi preparátmi, prehliadky tela po návrate domov), včasné odstránenie kliešťa. Pokiaľ dôjde k ochoreniu, je potrebné zahájiť liečbu čo najskôr.

Zdroj: doktorka.cz




Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 16353 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie
Trojtýždňový erytém po infikovaní kliešťom

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)