článok bol uverejnený: 27.6.2007
BYLINKAMI NA ZAPARENINY
Letné horká nejednému z nás spôsobujú nepríjemné potenie a navyše aj zaparenie na intímnejších častiach tela. Vlhko a teplo sú totiž živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií a najmä plesní. Ako proti tejto nepríjemnosti bojovať?
BYLINNÝ KÚPEĽ
Bylinky pôsobia antibakteriálne, protizápalovo a upokojujú podráždenú pokožku na postihnutých miestach. Prídavok octu zabráni šíreniu plesní.
Potrebujeme: Po 25g repíka, nechtíka a šalvie lekárskej, 3 polievkové lyžice jablčného octu.
Ako na to: Do 1,5 litra vody dáme byliny, necháme na miernom ohni zovrieť a odstavíme. Po vychladnutí scedíme a pridáme ocot. Vo výluhu si namáčame postihnuté miesta alebo gázu a prikladáme ako studené obklady. Opakujeme podľa potreby.
ZÁZVOROVÝ MACERÁT
Zázvor má silné protizápalové a antimikrobiálne účinky. V spojení s vínom či octom pôsobí aj na plesne.
Potrebujeme: 25g čerstvého zázvorového koreňa (ak nemáme, môžeme nahradiť sušeným), 500ml bieleho vína alebo jablčného octu.
Ako na to: Zázvorový koreň obielime a postrúhame na jemnom strúhadle. Na dva dni ho namočíme do vína alebo octu. Na aplikáciu používame vatový tampón, ktorý do macerátu namáčame a prikladáme na postihnuté miesta niekoľkokrát denne. Vhodné je ošetrovať chúlostivé miesta aj preventívne
UPOKOJUJÚCI KÚPEĽ
Ak máme zapareniny na pomerne väčšej časti tela, vhodnejší ako obklady je kúpeľ s octom alebo jedlou sódou.
Ako na to:
S octom: do vane s vlažnou, skôr studenou ako teplou vodou pridáme 3-4dl bieleho octu. V kúpeli pobudneme asi 20 minút.
S jedlou sódou: do vane s vlažnou vodou dáme za hrsť jedlej sódy. Takisto v ňom pobudneme 20 minút.
OCTANOVÉ OBKLADY
Plesniam sa darí najmä vo vlhku, preto je potrebné ich šíreniu zabrániť vysúšaním postihnutých častí pokožky. Vhodný na to je octanový roztok.
Potrebujeme: Roztok octanu hlinitého alebo Burrowov roztok (dostaneme kúpiť v lekárni).
Ako na to: V pol litri vody rozpustíme dve lyžice roztoku. Do tekutiny namáčame obklady a na 15-20 minút ich priložíme na postihnuté miesta. Opakujeme 3-4x denne podľa potreby.
OBKLADY Z BYLINIEK
Majú upokojujúce protizápalové účinky na opareniny a v kombinácii s octom zabraňujú vzniku plesní.
Potrebujeme: 1 litra octu, po 20g prasličky, levandule a šalvie.
Ako na to: Bylinky podrvíme najemno, zalejeme octom a necháme vo fľaši lúhovať 3-5 dní. Potom scedíme. Výluhom oplachujeme postihnuté miesta alebo prikladáme obklady. Výluh môžeme používať aj preventívne na zmiernenie potivosti inkriminovaných miest.
PODPORNÝ ČAJ
Nadmernú vlhkosť a potenie pokožky môžeme stlmiť aj užívaním čaju zo šalvie. Pridať môžeme aj listy orecha a levanduľu.
Ako na to: 1 litrom vriacej vody zalejeme dve polievkové lyžice bylinnej zmesi a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme po dúškoch počas dňa.
POZOR NA PREKYSLENIE
Najmä v v horúčavách by sme si mali dať pozor na prekyslenie organizmu, nakoľko kyslejšie prostredie milujú najmä plesne. Vyhýbajme sa preto kyselinotvorným potravinám, alkoholu a káve a uprednostňujme v strave čerstvú zeleninu, ovocie a zelené či bylinkové čaje. Nevhodné sú aj sladené nápoje!
Náš tip: kyslejšie pH v tele dokáže vyrovnávať nápoj z UME OCTU (dostať v bio obchodoch a predajniach so zdravou výživou. Zriedené dve-tri kávové lyžičky na 3-4 dl vody dokážu hotové zázraky, navyše má nápoj vynikajúce účinky na zvládanie letných horúčav a posilňuje organizmus, pomáha tiež proti únave a vyčerpanosti.
Fotogaléria ku článku
|
Foto: archív redakcie
|
Súvisiace informácie
Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk