ISSN 1337-6179          dnes je nedeľa 16. júna 2024, meniny má Blanka, Bianka , zajtra Adolf 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 12.10.2007

ZLATÉ PRAVIDLÁ PRE DOMÁCU PREČISŤOVACIU KÚRU

Autor knihy Detoxikace, odkyselení a pročištění Olfried D. Wiese predstavuje v tejto kapitole "zlaté pravidlá" pre trojtýždňovú prečisťovaciu kúru, ktorú môžeme robiť doma vo vlastnej réžii.

Hlavnou zásadou pritom je, aby sme sa neprepínali a riadili rýchlosť očisty tak, aby sme mali čo najmenej fyzických príznakov. Nie je potrebné, aby sme pri tejto príležitosti trpeli.

1. Pite v priebehu tejto doby najmenej dva až tri litre teplej vody bez kysličníka uhličitého. Rozhodne by to nemala byť tvrdá voda z vodovodu. Odborníci na prírodnú zdravovedu známi najmä z kníh Fit for Life, prisahajú na destilovanú vodu alebo vodu zbavenú minerálov prostredníctvom obrátenej osmózy. (viac informácii poskytneme v inom článku - pozn. redakcie ML). Rozdeľte si tento nápoj na celý deň a začínajte len s 1 až 2 pohármi vody. Môžete jednu alebo dve z nich zmiešať s nastrúhaným čerstvým zázvorom.

2. V priebehu celého trvania očisty pravidelne cvičte najmenej raz denne, v najlepšom prípade rozdelene niekoľkokrát denne. Tiež by bolo vhodné keby ste sa v rámci očisty zdržiavali viac vonku, robili ľahšie práce na záhrade, absolvovali prechádzky, bicyklovali sa alebo sa venovali ľahšiemu športu, napríklad bedmintonu, golfu a pod. Môžeme vám odporučiť cvičenia tzv. "piatich Tibeťanov", pričom by ste mali dbať na to, že nejde o výkonnostný šport, ale o cvičenie, ktoré vás má pomôcť oživiť a tak napomáhať dôkladnej očiste. Dávajte pozor, aby ste pritom nepreťažovali svoju chrbticu. Pre ľudí, ktorí nie sú pohybu naklonení, teda zvlášť pre vodné typy s nadváhou, odporúčam izbovú trampolínu, nazývanú "rebounder", ktorú môžete zohnať v špecializovaných obchodoch.
Pri nákupe však dávajte pozor na kvalitu - lacnejšie malé trampolíny sú príliš tvrdé, než aby mohli vaše telo dostať do potrebného pohybu. (ďalšie údaje k pohybovému programu nájdete v samostatnom článku)

3. Ako doplnok k vode alebo sčasti namiesto vody pite čerstvo vylisované ovocné a zeleninové šťavy, predovšetkým však zeleninové, zriedené vodou.

4. Pokiaľ naviac dostanete chuť, ale len v tomto prípade, zjedzte dopoludnia na lačný žalúdok čerstvé ovocie a napoludnie šalát a surovú zeleninu. Najlepšie však je, ak šaláty neupravujete, ale jednoducho si z čerstvej zeleniny ukusujete. Nie teda najprv nakrájať a potom premiešať, ale vždy jesť jeden druh dovtedy, pokiaľ vám bude chutiť a prejsť k ďalšiemu. Večer by ste mali, pokiaľ vaše trávenie nie je obzvlášť silné, jesť svoju zeleninu vo varenej úprave alebo ovocie ako kompót.

5. Vždy jedzte len pokiaľ máte hlad, ale hladovať by ste nemali, pretože toto nie je pôstna, ale prečisťovacia kúra, pri ktorej má veľký význam prísun výživy vo forme ovocia a zeleniny. Týmto spôsobom sa do vášho tela dostane očistná štruktúrovaná voda. Váš organizmus tak dostáva správnu informáciu, pretože jete vitamíny, enzýmy, stopové prvky a minerály, a v neposlednom rade podporujete očistu čriev balastnými látkami. (poznámka redakcie: pre túto kúru je tiež vhodné užívanie šťavy zo zeleného jačmeňa – pozri príslušný článok). Je tiež vhodné, aby ste občas vypili zmes prášku skorocelu indického a vody alebo nápoj z ľanových semiačok, ktorý si vyrobíte tak, že semená namočíte, potom zahrejete, necháte 20 minút lúhovať a potom scedíte. Ľanové semená môžu byť celé, nasekané alebo rozomleté.

6. Dôležitým prikázaním pre túto očistnú kúru je, aby ste sa v jej priebehu úplne vyhýbali koncentrovanej strave.To je potrava, ktorá neobsahuje žiadnu, alebo len veľmi málo vody. Nemali by ste teda v priebehu očisty jesť semená alebo obilie. Tiež žiadne živočíšne výrobky, orechy ani strukoviny.

7. Okrem toho by ste sa mali úplne vyhýbať požívatinám typu alkohol, cigarety, káva a pod., alebo ich redukovať aspoň na minimum. Uvedomte si, že sa skutočne ohrozujete intoxikáciou či otravou.

8. Je veľmi dôležité, aby ste počas očisty dbali ma pravidelnú stolicu. Ideálne by bolo, keby ste si raz denne aplikovali klystír, alebo sa v každom prípade postarali o minimálne každodenné, keď nie viacdenné vyprázdňovanie. To sa môže podariť pomocou ostrejšieho korenia, prostredníctvom indického skorocelu - Psyllium a nápoja z ľanových semien. Pokiaľ je črevo prečistené aspoň trochu v jeho dolnej časti pomocou klystíru, môžete použiť tiež kávový klystír (uvedený v ďalšom texte). Ten je veľmi nápomocný k detoxikácii pečene a môže v priebehu očisty preukázať naozaj dobré služby (poznámka redakcie ML: podobné účinky na očistu pečene, žlčovodov a čreva má aj očistná kúra podľa MUDr. Josefa Jonáša - pozri súvisiace články). Napokon je dôležité, aby ste mali v priebehu tejto doby dostatok pokoja, uvoľnenia a spánku. Bolo by vhodné, aby ste kúru nerobili v čase, kedy musíte veľmi tvrdo pracovať. Ideálne je túto kúru robiť na jar či v priebehu dovolenky.

9. Počas očisty sa najlepšie osvedčili masáže a očistné kúpele. Môže ísť o najrôznejšie druhy masáží. Veľmi účinné sú ajurvédske olejové masáže. Kúpele sú tiež vhodné k aplikovaniu v domácom prostredí, kedy sa uvelebíte vo vlastnej vani s teplou vodou. Do kúpeľa si môžete pridať sódu bikarbónu - jedlú sódu, na celú vaňu stačí niekoľko lyžíc. Môžete však pridať aj čerstvo nastrúhaný zázvor alebo si pripraviť kúpeľ s použitím morskej soli či minerálky.

10. Napokon je veľmi vhodné a účinné, často v kombinácii s masážami, absolvovať saunu, alebo ešte lepšie - parný kúpeľ. V mnohých saunách existuje tzv. kabína biosauny, ktorá sa zahrieva iba na 65 stupňov Celzia. Pre väčšinu ľudí je znesiteľnejšia nižšia teplota, keď sedia alebo ležia dlhší čas v saune.

11. Ako posledné sa musím ešte zmieniť o meditácii, ktorá uvoľňuje nečistoty na emocionálnej úrovni.

POZORNE SI VŠAK PREČÍTAJTE NASLEDUJÚCI TEXT:

Prečistenie môže by aplikované iba vtedy, keď cítite aj vnútornú potrebu a ste pripravení k očiste v každom ohľade. Len potom ju môžete vydržať správne a bez nátlaku. Výsledok je nanajvýš príjemný a prirodzene zvlášť účinný u ľudí, ktorí patria medzi veľkých jedákov živočíšnych produktov a priemyslovo spracovávaných potravín, pretože práve tí majú najhoršie usadeniny.
V priebehu očisty by ste mali organizmu dopriať dostatok pokoja, aby sa mohol skutočne zbaviť zmobilizovaných nečistôt. Keď človek upratuje starý odpad, často sa objavujú tie najpodivnejšie, často veľmi nepríjemné veci. Preto ich tiež človek držal celé roky pod zámkom! Zachádzajte so sebou, prosím, opatrne a s láskou!

DL

Preložené a upravené podľa: Olfried D. Wiese: Detoxikace, odkyselení a pročištění, vydavateľstvo Fontána, 2002; www.fontana.ws

Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 32791 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)