ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 7.4.2008

PÄŤ JAZYKOV LÁSKY

Poznáte to – koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. Gary Chapman, autor knihy The Five Love Languages pod pojmom „primárny jazyk lásky“ chápe pre nás najprirodzenejší spôsob, ktorým vyjadrujeme lásku najbližším a spôsob, akým ju aj prijímame.

Každý máme nádrž lásky , ktorú potrebujeme naplniť. Pokiaľ je prázdna, cítime sa aj my prázdni a nedocenení. Najľahšie je naplňovať túto nádrž palivom nášho primárneho jazyka a to isté platí aj pre ľudí, na ktorých nám záleží. Je však dobré naučiť sa aj reč nášho partnera, lebo – hoci nás to doteraz vôbec nenapadlo – v oblasti lásky môžu byť pre nás naši najbližší úplní cudzinci!

Ak chcete vedieť, aký je váš alebo partnerov primárny jazyk lásky, skúste nasledujúci test. Prečítajte si 5 jazykov lásky a každému z nich priraďte body od 1 – 5 podľa toho, do akej miery sa vám ten ktorý spôsob vyjadrenia lásky zdá blízky a prirodzený. Váš primárny jazyk lásky je ten, ktorý získa najvyšší počet bodov. A nezabudnite, väčšina z nás potrebuje čas od času dostávať prejavy náklonnosti vo všetkých jazykoch lásky.

  • SLOVÁ CHVÁLY – obsahuje slovné lichôtky, oceňovanie, povzbudzovanie a akékoľvek slovné výrazy, ktorými prejavujeme lásku. Človek, ktorého primárnym jazykom lásky sú slová, priam hynie, ak s ním partner odmieta komunikovať.
  • FYZICKÝ DOTYK – človek, ktorého primárnym jazykom lásky je fyzický dotyk, miluje objatia, pohladenia a väčšinou aj sexuálny styk. K tomu, aby cítil lásku, potrebuje sa zdržiavať v blízkosti milovanej osoby. Odlúčením trpí. Najväčší trest pre neho je, ak partner odmieta bozky, dotyky a nepotrebuje sa túliť.
  • DROBNÉ SLUŽBY- to je ďalší jazyk, ktorým vyjadrujeme svoju lásku najbližším. Vôbec nemusí ísť o grandiózne, hrdinské činy. Úplne stačí každodenná malá pozornosť – napríklad vyniesť odpadky, poradiť dieťaťu s domácou úlohou, uvariť polievku... S láskou sa postarať o jedlo a čistý, útulný domov. Počítajú sa však len také služby, ktoré sú pre druhého významné – nie že vám sa to práve hodí. A pozor! Drobné služby sprevádzané hundraním či kritikou sa nepočítajú vôbec.
  • DARČEKY – človek, pre ktorého je dar dôležitým prejavom lásky, nemusí byť nutne chamtivý. Dokáže len oceniť váš čas a úsilie, s ktorým ste mu niečo vyrobili alebo kúpili. Vo väčšine kultúr býva dar hostiteľovi významným gestom priateľstva a/alebo zdvorilosti. Chapman tento typ daru popisuje ako niečo, na čo si môžete siahnuť a povedať si: „Vidíte, on na mňa myslel“, alebo „ona si na mňa spomenula“. Pre moju tetu je dar tým najprirodzenejším prejavom lásky- a prezradím- miluje pohľadnice a kvety.
  • KVALITA ČASU- človek, ktorému záleží na kvalite času a podľa nej meria lásku, je vlastne zberateľ zážitkov. Nejde mu o to tráviť čas vedľa niekoho, ale s niekým- a to je podstatný rozdiel. Znamená to dať druhému pocítiť, že si ho všímame a poskytnúť mu svoju plnú pozornosť. Tak vzniká neopakovateľný zážitok, nech sme kdekoľvek, na akomkoľvek mieste a v hociktorom čase. V extrémnom prípade môžu byť dvaja na dovolenke na Kanárskych ostrovoch a pritom sa cítiť osamotení, frustrovaní a bez lásky, alebo naopak stráviť večer doma pri sviečkach a  pohľadom naplneným láskou si povedať všetko.autor článku: Doc. Dr. Jitka Prevendárová, PhD. (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Partnerské vzťahy (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 21438 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)