ISSN 1337-6179          dnes je nedeľa 16. júna 2024, meniny má Blanka, Bianka , zajtra Adolf 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 25.4.2008

MALÁ ŠKOLA DETOXIKÁCIE: ČO JE TO VLASTNE DETOXIKÁCIA?

Človek ako dokonale fungujúci a programovateľný organizmus dokáže väčšinu jedov zo svojho tela odstrániť vlastnými silami. No v neskoršom veku prichádza obdobie, kedy sa nakumulované jedy začnú prejavovať v podobe zdravotných problémov až vážnych chorôb.

Náš organizmus je dokonale zariadený na automatickú a nepretržitú detoxikáciu. Pečeň systematicky odvádza jedovaté látky, ktoré prijímame do tela či ktoré sa v tele vytvárajú. Rozložené jedovaté látky odchádzajú z tela močovým a dýchacím systémom, kožou a črevom. Pri všetkej dokonalosti ľudského organizmu však napriek tomu dochádza ku kumulácii niektorých toxínov v rôznych tkanivách. Je len málo jedincov, ktorí majú detoxikačný systém natoľko funkčný, že ich organizmus môže bezchybne fungovať sto a viac rokov. Ostatní už od detstva kumulujú toxíny, čo postupne vedie k vzniku chronických zdravotných problémov.

Postupné hromadenie jedov (toxínov) v našom tele nenarušuje len tkanivá a ich funkcie, ale negatívne ovplyvňuje i riadiace mechanizmy, spojenie medzi jednotlivými systémami a tiež genetický fond ako základný program pre ľudskú existenciu. Cesta k ich odstráneniu je veľmi zložitá a všetky jednoduché systémy a prostriedky, ktoré sa často ľuďom ponúkajú ako prostriedky účinnej detoxikácie, sú iluzórne, nepravdivé a nefungujúce. Akonáhle sa stretneme s tvrdením, že jednoduchý postup alebo jedna látka môžu viesť ku kompletnej detoxikácii celého organizmu, môžeme si byť okamžite istí, že nejde o pravdivú informáciu. V niektorých prípadoch ide iba o zbožné želanie, inokedy o podvod...

Metód a prostriedkov detoxikácie v minulosti bolo veľa. Nie je možné vymenovať všetky, ale stačí sa pozrieť len na tie základné, ktoré ľudstvo prevádza už po tisícročie a ich účinnosť sa preukázala. Diéta, t.j. odopieranie si niektorých jedál, ktoré veľmi zanášajú náš organizmus toxínmi, a na druhú stranu konzumácia takých jedál, ktoré uzdravujú.
Hladovka – veľmi účinný detoxikačný proces, ktorý súvisí s odbúravaním nahromadených nežiadúcich metabolitov a iných toxických látok.
Pitné kúry, predovšetkým tie liečebné, potné kúry, využitie rôznych čajov z liečivých bylín, modlitby, meditácia, pohyb, napríklad šport, ktorý celý metabolizmus rozhýbe.
Rôzne typy masáží (olejové, lymfatické, bankovanie) a celý rad ďalších historických liečebných prostriedkov , ktoré- pokiaľ ich budeme chápať ako detoxikačné – mali svoj zmysel a v rámci detoxikácie mnohé z nich využívame dodnes ako doplnkové, ktoré pomáhajú vylučovať z tela uvoľnené toxíny.

Každá zdravotná porucha prebieha v niekoľkých rovinách. Môžeme u nej vystopovať podiel psychiky, nervového a imunitného systému, metabolizmu, genetických informácií a ďalších. Žiadnu z porúch ani žiadnu chorobu teda nespôsobuje jeden toxín, ale vždy súbor viacerých problémov. Z tohto dôvodu je pri detoxikačnom procese potrebné pracovať v niekoľkých rovinách a so všetkými prítomnými toxínmi, aby sme umožnili ozdravenie tkaniva či orgánu.

V našom organizme sa nachádza približne 170 orgánov a tkanív, ktoré je potrebné pri určitých zdravotných problémoch detoxikovať. Každé z nich vyžaduje špecifický postup. Okrem toho sa v našom tele nachádza tisíce toxických látok a vplyvov a každá látka, resp. skupina určitých toxínov vyžaduje taktiež odlišný prístup. Žiadny jednoduchý postup nemôže viesť k očisteniu celého tela od problematických látok.

Súčasný životný štýl, naše možnosti, ktoré v modernom svete máme, vyžadujú mimoriadne, dobré a dôkladné zásobenie nášho tela rôznymi živinami a ďalšími prostriedkami. Celý detoxikačný proces môžeme preto doplniť ich racionálnym a zmysluplným podávaním.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že aby bol detoxikačný proces úspešný a dokonalý, musí byť cielený, navyše doplnený o rôzne doplnkové detoxikačné techniky, pomáhajúce vyplavovať uvoľnené toxíny z tela, prostriedky pomáhajúce vyživovať a regenerovať oslabené orgány či tkanivá a tiež doplnený o vhodnú úpravu stravy, ktorá nespôsobí ďalšie zanášanie organizmu. Nemenej dôležitá je aj práca so psychikou.

Ak sa chceme detoxikovať, musíme vedieť, od akých toxínov a tiež je dôležité vedieť, čo chceme detoxikovať - ktorý orgán, systém či tkanivo detoxikáciu práve vyžaduje. Na Slovensku, v Čechách a aj v susedných krajinách už vznikli viaceré detoxikačné centrá, ktoré sa zaoberajú nielen cielenou detoxikáciu organizmu, ale sú schopné rýchlo a presne vytestovať prítomnosť konkrétnych toxínov, ktoré spôsobujú zdravotný problém, a tiež kontrolovať v priebehu detoxikačného procesu ich elimináciu z organizmu.

Navyše treba vedieť, že každá detoxikácia má iba začiatok – nie však koniec. Je potrebné, aby prebiehala nepretržite a systematicky. Aby sme stabilizovali svoje zdravie – telesnú i duševnú pohodu a pociťovali ich čo najväčší počet dní v našom živote, musíme prevádzať preventívnu detoxikáciu neustále, prípadne pravidelne.
Každá detoxikácia je postup pomerne komplikovaný, systematický, húževnatý a neúnavný, ktorý prakticky nejde nikdy prerušiť, pretože interakcia nášho organizmu s vonkajším prostredím je neustála. Chvíľu víťazia sily nášho tela a chvíľu životné prostredie.

Keby ľudia pravidelne podstupovali detoxikáciu svojho organizmu, zmenili by spôsob fungovania a finančné náklady celého zdravotníctva, rovnako ako zdravotný profil našej krajiny. Choroba neznamená len nešťastie a smolu, ale často vypovedá o tom, že človek nedokonale zvládol svoj život i zložitý proces očisty svojho tela.

ZDROJ: MUDr. Josef Jonáš: Praktická příručka detoxikace
Preložené a upravené: DKautor článku: MUDr. Josef Jonáš (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 18600 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív autora

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)