ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 21.5.2008

BAZA - LEKÁRNIČKA SEDLIAKOV

Tak skutočne voľakedy prezývali bazu čiernu, ktorá sa dodnes používa proti mnohým chorobám. V tomto čase baza práve kvitne a využitie jej kvetov je veľmi pestré.

Ľudové liečiteľstvo odporúča bazu pri vysokom krvnom tlaku, záduchu, ťažkostiach pri močení či močení krvi. Kvety účinkujú protizápalovo, potopudne, uvoľňujú hlieny pri zápaloch dýchacích ciest, prechladnutiach a tuberkulóznom kašli, pôsobia tiež na uvoľňovanie toxínov látkovej výmeny. Majú tiež protireumatický, bolesť tíšiaci, preháňajúci, potopudný, odvodňujúci a žlčopudný účinok. Navyše čistia krv a cievy. V kvetoch sa nachádza rutín, ktorý pôsobí na upevnenie a elasticitu stien ciev a žíl.

RECEPTY:


BAZOVÝ SIRUP Z KVETOV

Potrebujeme: 20 ružíc bazových kvetov, 2,5kg kryštálového cukru, balíček kyseliny citrónovej ( 4dkg), 1 citrón (ošúpaný bez kôry alebo poriadne umytý), 5l fľaša
Ako na to: Do fľaše dáme umyté kvetové ružice bazy, zalejeme vychladenou prevarenou vodou (2,5litra) a necháme deň lúhovať. Potom scedíme cez gázu, pridáme cukor, kyselinu citrónovú a citrón pokrájaný na tenké pátky. Všetko necháme na miernom ohni ohriať asi na 80°Celzia. Potom necháme asi 10 minút prehrievať, nesmieme však tekutinu dostať do varu! Hotové nalejeme do pripravených dobre uzatváreteľných fliaš a odložíme na chladné a tmavé miesto. Užívame 2-3x denne po lyžičke, alebo môžeme užívať vo forme zarobenej malinovky.

ČAJ Z BAZOVÝCH KVETOV

Dve čajové lyžičky kvetov zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme lúhovať 15-30 minút. Precedený zápar užívame Denne dve až tri šálky.

MASŤ NA HNISAVÉ VRIEDKY

Masť je vhodné použiť pri hnisavých a zápalových procesoch na pokožke.Masť je vhodná aj pri neurologických a reumatických problémoch.
Potrebujeme: 10 gramov čerstvých alebo sušených kvetov bazy čiernej, dve polievkové lyžice bravčovej masti alebo vazelíny
Ako na to: Bravčovú masť necháme roztopiť na ohni a do horúcej pridáme nadrobno posekané kvety bazy. Necháme chvíľu variť, pretlačíme cez čisté plátno, nalejeme do malej sklenenej nádoby a necháme vychladnúť. Uložíme do tmavej chladnej miestnosti. Masťou potierame boľavé, zapálené miesta na pokožke.

VYPRÁŽANÉ BAZOVÉ KVETY

Potrebujeme: ružice čerstvých dobre umytých bazových kvetov, obaľovacia zmes Hraška alebo špaldová múka, vajíčko,jogurt alebo náhražka mlieka, trocha vody, soľ, sezamové semiačka, olivový olej
Ako na to: V hlbšej mise si z ingrediencií (okrem kvetov) zarobíme cestíčko, ktoré nebude ani príliš husté, ani veľmi riedke. Do cestíčka postupne namáčame ružice kvetov a vkladáme ich do rozpáleného oleja. Ako prílohu odporúčame jarný šalát, no vynikajúco chutia aj samostatne.

DL

Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 18364 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)