ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 8.3.2014

RECEPTY NA OČISTNÉ KÚRY S GLAUBEROVOU A HORKOU SOĽOU

Glauberovu či horkú soľ využívajú napríklad aj americké herečky a modelky pre udržanie štíhlej línie a peknej pleti, nakoľko má laxatívne a a prečisťujúce účinky.

Pri očiste organizmu ich môžeme použiť ako doplnkový prostriedok k detoxikačným kúram, zameraným najmä na očistu tráviaceho traktu, pečeňových žlčovodov, žlčových ciest a hrubého čreva a tiež lymfatického systému. U nás Glauberovu soľ veľmi ťažko zoženiete v lekárni, nakoľko sa prestala vyrábať. Jej osvedčenou náhradou je Horká – magnéziová soľ, ktorá má rovnaké účinky. Zľudovel pre ňu však tiež názov Glauberova soľ.

OČISTA LYMFATICKÝCH CIEV A UZLÍN 1
Potrebujeme: Glauberovu alebo horkú soľ , 900 ml grepovej šťavy, 200 ml pomarančovej šťavy, 200 ml šťavy z citrónu a 2 litre vody (dávka na jeden deň), ktorú sme predtým nechali v mrazničke zamraziť a znova ju rozmrazili alebo pripravenej protiovej vody.
Ako na to: Ráno rozpustíme polievkovú lyžicu Glauberovej soli v 100 ml pripravenej vody a roztok pomaly vypijeme. Potom sa na štvrť hodinu ponoríme do kúpeľa s 38 stupňovou teplotou. Po kúpeli by sme sa mali začať silne potiť, čo je veľmi dôležité. Každých 30 minút vypime 100ml pripravenej šťavy. V teple zostaňme dovtedy, kým prebieha potný proces. Každých 30 minút vypijeme 100 ml pripravenej zmesi šťavy. Túto procedúru opakujeme tri dni po sebe. Šťavu si pripravujme každý deň vždy čerstvú.

DETOXIKÁCIA KRVNEJ LYMFY 2
Recept uvoľňuje zo všetkých častí organizmu toxíny a vylúči ich črevami. Celkové množstvo odstránených nečistôt dosahuje až 3-4 litre, čo vedie k odvodneniu organizmu. Tekutinu doplníme citrusovou zmesou (2litre citrusovej šťavy z grepov, citrónov a pomarančov + 2 litre vody = 4 litre vody rozdelených na jednotlivé dávky počas celého dňa.
Potrebujeme: Polievkovú lyžicu Glauberovej soli alebo Horkej soli na 2dl teplej alebo studenej vody, 4 litre pripravenej citrusovej šťavy s vodou
Ako na to: Ráno nalačno vypijeme šálku roztoku Galuberovej soli. Pol hodiny po vypití roztoku začíname piť citrusovú šťavu a pokračujeme vždy po 20-30 minútach. Celý deň neprijímame potravu, ak sme večer hladní, zjeme málo pomarančov alebo grepov. Doporučuje sa sauna alebo kúpeľ (potenie) Skôr než zaspíme, prevedieme klystír – 2 litre vlažnej vody so šťavou z dvoch citrónov.
Očistu opakujeme 3 dni po sebe, z organizmu sa odstráni až 12 litrov toxickej lymfy, ktorú nahradí rovnaké množstvo zásaditých tekutín.
Kontraindikácia : zápal slepého čreva

OČISTNÁ KÚRA NA PEČEŇ A ČREVÁ – SOFT (jemná)
Táto kúra je miernejšou obdobou kúry s olivovým olejom a grepovou šťavou (pozri článok Pečeňová očistná kúra I.). Čistí predovšetkým pečeňové žlčovody a črevný trakt.
Potrebujeme: Galuberovu soľ (Magnesium sulfuricum), nesýtenú minerálnu vodu.
Ako na to: Deň predtým jeme iba ľahké bezmäsité jedlá. Ráno, najlepšie cez víkend, vypijeme nalačno 200 až 250ml nesýtenej minerálnej vody (tichá minerálka), ktorá má izbovú teplotu. Do nej pridáme 5-10 gramov Glauberovej soli.
Po štvrťhodine procedúru zopakujeme. Po celý čas ležíme v posteli vo vodorovnej polohe (2-3 hodiny) a oblasť pečene si nahrievame termoforom alebo elektrickým vankúšom.
Po vyprázdnení sa môžeme najesť, no celý deň jeme najlepšie kašovité zeleninové či obilninové jedlá, žiadne mäso či vyprážané pochúťky.
Večer medzi 11. a 1. hodinou si môžeme procedúru zopakovať, no predtým od 16. hodiny radšej nič nejedzme a po celý deň pime len očistné bylinkové čaje.
Ak nám táto kúra nespôsobí výraznejšie problémy, môžeme asi po 2. týždňoch, najlepšie vo 4. lunárnej fáze a najlepšie v dňoch Raka, absolvovať nasledujúcu pečeňovú očistnú kúru.

PEČEŇOVÁ OČISTNÁ KÚRA PODĽA MUDR. JOSEFA JONÁŠA (LIVER CLEAN)

V detoxikačnej praxi podľa MUDr. Josefa Jonáša je nasledujúca pečeňová očista ako doplnok k detoxikácii úplnou samozrejmosťou. Dajú sa s ňou dosahovať výrazné úspechy v očiste žlčovodov a tiež čreva od nánosov toxínov, metabolitov a žlčníkových črevných a kameňov, pokiaľ nie sú najmä žlčové veľmi veľké – vtedy je táto kúra kontraindikovaná a treba sa pred jej aplikáciou poradiť s odborným lekárom.

Pečeň je dôležitý orgán pre detoxikáciu organizmu. Akékoľvek toxíny, ktoré zhoršujú činnosť pečene, majú negatívny vplyv na celkové zdravie. Pečeň má i tráviacu funkciu. Denne produkuje okolo 1-1,5 litra žlče. Žlč je zložitý roztok, ktorý obsahuje hlavne žlčové kyseliny a cholesterol. Keď sa žlč príliš zahustí, vznikajú mazľavé zátky až kamienky rôzneho zloženia. Tieto nánosy zabraňujú nielen správnemu tráveniu, ale aj detoxikačnej funkcie pečene. Vo vnútri sa môžu skrývať rôzne mikroorganizmy napr. salmonely, stafylokoky, streptokoky apod. Tieto nánosy zároveň bránia správnemu metabolizmu cholesterolu. Z toho vyplýva, že pre správnu funkciu organizmu je potrebné žlčovody čistiť. Pred pečeňovou očistou odporúčame absolvovať črevnú očistu hydrocolonom alebo klystírmi (nie je podmienkou) a obličkovú, ľadvinovú očistu. Pri pečeňovej očiste uvidíte, ako sa telo zbavuje mazľavej cholesterolovej hmoty, rôznych kamienkov a črevných koprolitov. Očistu je vhodné v prvom roku opakovať 4-7x, v ďalšom roku 4x, v treťom 3x a každý ďalší rok aspoň raz.

Ingrediencie: • Glauberova horká soľ (síran sodný) alebo Magnesium sulfuricum (síran horečnatý) – 4 polievkové lyžice (približná dávka asi 50g) • Olivový olej 200ml • Čerstvá šťava z ružového grapefruitu – 1 veľký alebo 2 malé na 200ml šťavy • Slamka na pitie

Pre pečeňovú kúru zvoľte sobotu, aby ste v nedeľu mohli odpočívať.

ŠTVRTOK
Deň pred kúrou prerušte očistu obličiek, pokiaľ ju práve robíte. Nejedzte mastné jedlá, iba varené cereálie, ovocie, chlieb a med (žiadne mlieko ani maslo). Zemiaky a zeleninu varte iba vo vode. Vytvorí sa tak väčší tlak v pečeni, ktorého pôsobením dôjde k vytlačeniu väčšieho množstva žlčových kamienkov.

PIATOK
Do 14. hod. pite iba jablkovú šťavu v akomkoľvek množstve, no aspoň jeden liter. Dobré je použiť šťavu z čerstvých jabĺk. Medzi 14,00 a 18,00 nič nejedzte, ani nepite. Pokiaľ to porušíte, budete sa cítiť zle. Pripravte si roztok horkej soli. Rozmiešajte 4 lyžice v 0,6l vody. Jedna dávka predstavuje 1,5 dcl. Roztok uchovajte v chladničke.

18:00
Vypite 1. dávku horkej soli (150ml). Pre zlepšenie chuti môžete pridať 1/8 lyžičky rozdrveného vitamínu C. Soľ môžete zapiť čistou vodou. Vyberte z chladničky olivový olej a grapefruit, aby sa oteplili. Medzi 18,00 a 20,00 hod nič nejedzte a nepite!

20:00
Vypite 2.dávku soli. Od 14.00 ste nejedli, ale napriek tomu nebudete cítiť hlad. Časové rozvrhnutie kúry by ste mali dodržiavať s maximálnou odchýlkou 10 minút. Medzi 20,00 a 21,45 nič nejedzte a nepite!

21:45
Do väčšej nádoby vlejte olivový olej (200ml). Do inej nádoby vytlačte grapefruit a dužinu odstráňte. Mali by ste získať aspoň 200ml šťavy. Šťavu prilejte do olivového oleja, uzavrite viečkom a poriadne zatrepte. Môžete tiež najprv vypiť olivový olej a potom šťavu. Teraz navštívte toaletu (raz alebo viackrát, aj keby ste mali zmeškať dávku o 22.00 hod). Dbajte však na to, aby ste sa oneskorili maximálne o 15.min. Pripravte si termofľašu alebo elektrický vankúš.

22:00
Vypite pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej šťavy. Pite ho cez slamku, uľahčí vám to preglgávanie. Pokiaľ je to možné, pri pití stojte. Dávku vypite do 5 minút. Ihneď si ľahnite. Pokiaľ si neľahnete, mohli by ste narušiť celú čistiacu kúru. Čím skôr si ľahnete, tým viac kamienkov opustí vaše telo. Ľahnite si na chrbát s hlavou mierne zdvihnutou na vankúši. Pod pravé rebro na oblasť pečene si dajte elektrický vankúš. Snažte sa predstaviť si, čo sa deje vo vašej pečeni. Najmenej 20 min. ostaňte v absolútnom kľude. Ucítite, ako sa v žlčovode posúvajú kamienky. Vďaka horkej soli vám to nebude spôsobovať bolesť.

SOBOTA RÁNO
Nevstávajte skôr ako o 6. hodine.
O 7. hodine vypite 3. dávku horkej soli. Pokiaľ je vám nevoľno, s týmto pitím počkajte. Môžete si ľahnúť späť do postele. Dávku nepite pred 6:00 hod.
O 9. hodine vypite 4 (poslednú) dávku horkej soli. A môžete sa vrátiť do postele alebo už môžete byť vo zvislej polohe. Už od piatku doporučujeme zvýšiť osobnú hygienu – mazať si oblasť konečníka čistou vazelínou (žlčové kamienky môžu pôsobiť na kožu agresívne). O ďalšie dve hodiny neskôr sa môžete najesť. Začnite ovocnou šťavou. O pol hodiny môžete jesť ovocie a o ďalšiu hodinu môžete zjesť bežné (aj keď ľahšie) jedlo. Večer by ste sa už mali cítiť zdravý.

Ráno počítajte s hnačkou. V stolici sú zelené kamienky, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná iba o zvyšky jedla. Stolica väčšinou klesne na dno, ale kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol. Prvá kúra vám môže pomôcť na niekoľko dní, ale ako sa budú zostávajúce kamienky posúvať dopredu, symptómy vašich problémov sa môžu vrátiť späť. Pečeňovú kúru zopakujte po 6. týždňoch. Nikdy ju však nerobte počas choroby. Niekedy sú žlčovody plné kryštálikov cholesterolu, ktoré sa nesformovali do kamienkov. Vyzerajú ako smeti plávajúce na hladine vodu v záchodovej mise. Majú hnedé sfarbenie a ich odstránenie je rovnako dôležité ako zbavenie sa kameňov. Po pečeňovej kúre sa môžete 1 alebo 2 dni cítiť chorý, ale väčšinou je to v prípadoch, keď bola zanedbaná obličková kúra

UPOZORNENIE: Osmotické laxanciá sú rozpustné, avšak sa nevstrebávajú. Svojím osmotickým účinkom zadržujú v čreve vodu a vyvolávajú tak vodnatú stolicu. Preháňadlá Glauberova soľ (Na2SO4) a Horká soľ (MgSO4) sa používajú k vyčisteniu čriev pred operáciami, na rýchle odstránenie jedov z tráviaceho ústrojenstva. Dôležité je vedieť pri salických laxanciách, že malý podiel katiónov sa vstrebáva. Glauberova soľ je pre vysoký obsah Na katiónov nevhodná pri hypertenzii, edémoch a srdcovej nedostatočnosti, Horká soľ pre nebezpečie otravy Mg pri obličkovej nedostatočnosti. Pri problémoch a podozrení na žlčové kamene, ochorení obličiek, pečene a čreva sa pred použitím soli poraďte s Vašim lekárom! Po použití oboch solí je tiež vhodné užívať probiotiká na znovunastolenie prirodzenej črevnej mikroflóry.

Rady postupy v tomto článku nenahrádzajú lekárske ošetrenie.

Sparacovala: DL

Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 170588 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

Glauberova (horká) soľ - Magnesium sulfuricum
Predaj v balení po 50g - na dobierku - na www.detoxshop.sk/detoxikačné pomôcky
Predaj v balení po 50g - na dobierku - na www.detoxshop.sk/detoxikačné pomôcky


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)