ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. júla 2024, meniny má Vladimír , zajtra Jakub 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 3.3.2013

JARNÉ UPRATOVANIE ORGANIZMU: OČISTA PEČENE

Práve v tomto období sa prebúdza čistiaca funkcia pečene, ktorá je najväčším filtrom škodlivín z celého organizmu. Nasledujúca kúra je jednou z mnohých návodov, ako pomôcť očistiť tento orgán a naštartovať jeho regeneráciu.

Pečeň čistí krv od toxínov, produkuje žlč, ovplyvňuje hladinu krvného cukru, produkciu hormónov a enzýmov. Natrávená strava zo žalúdka a čriev, skôr než prejde do krvného obehu, zastaví sa práve v pečeni, ktorá ju zbaví odpadu a toxínov. Ak pečeň pri dlhoročnej zlej a nevyváženej strave je zanesená toxínmi a metabolitmi, postupne stráca svoju detoxikačnú schopnosť. Odpady, ktoré má vychytávať, sa tak dostávajú do celého organizmu a zamorujú ho. Navyše, nesprávnou funkciou pečene sa môže zahusťovať žlč, ktorú tvorí a vznikajú tak mazľavé zátky až kamienky rôzneho zloženia. Práve preto je dôležité pečeň aspoň raz za rok dôkladne prečistiť.

Príznaky oslabenej funkcie pečene:
 • Slzenie očí, začervenanie bielok, časté zápaly spojiviek, zhoršovanie zraku
 • Zatvrdnuté biele guličky okolo očí či na tvrári (signalizujú vysoký cholesterol)
 • Tmavé pigmentové škvrny na tele
 • Rozšírené metličkovité cievky na bruchu a na hrudníku
 • Hnev, výbušnosť, podráždenosť, agresivita, samomluva
 • Zmeny na ľavej strane jazyka
 • Svrbenie a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov
 • Pruh na miešku u mužov, bolestivá erekcia
 • Bolesti a opuchy v podpazuší
 • Časté závrate
 • Hučanie v ušiach
Kroky detoxikácie:
 • K očiste pečene by sme mali pristúpiť až po dôkladnom prečistení čriev (najlepšie klystírmi), o ktorom sme písali v predchádzajúcich číslach. Črevo musí byť čisté, bez nánosu a zápchy, aby sa čierna stagnujúca žlč, cholesterínové nánosy zo žlčových ciest nezastavili práve tu a nestali sa tak sekundárnym ložiskom toxínov z čreva, ktoré poputujú naspäť do pečene.
 • Niekoľko dní pred očistou pečene vylúčme zo stravy živočíšne bielkoviny, najmä mäso a mlieko, nahraďme ich pestrou vegetariánskou stravou
 • Vyhraďme si na pečeňovú očistu jeden víkend, ešte lepšie čas mesačného novu, ktorý budeme venovať iba sami sebe!
 • 1. deň ráno medzi 5. – 7. hodinou si urobíme klystír a v priebehu dňa jeme čerstvé jablká a pijeme čerstvú jablčnú šťavu v ľubovoľnom množstve. Toto opakujeme aj ďalšie dni.
 • Tretí deň, najlepšie v sobotu urobíme to isté čo prvý deň, ale s pitím šťavy skončíme o 14. hodine, najneskôr však o 19. hodine, kedy začneme so samotnou procedúrou očisty pečene.
 • Pripravíme si : 200 ml olivového oleja (ak nemáte olivový, možno ho nahradiť slnečnicovým) a 200 ml čerstvo vylisovanej citrónovej alebo grapefruitovej šťavy.
 • Zároveň si pripravme termofor naplnený horúcou vodou a obalený do uteráka.
 • Presne o 19,OO hodine si ľahneme do postele na pravý bok a na pečeň si priložíme termofor. V štvrťhodinových intervaloch popíjame pripravenú zmes z oleja a citrónovej šťavy vždy po troch polievkových lyžiciach oleja, ktoré hneď zapijeme troma polievkovými lyžicami šťavy (môžeme ich aj zmiešať). Pri problémoch s napínaním môžeme piť cez slamku. Prípadného zvracania sa však netreba zľaknúť, patrí k očiste (pravdepodobne nemáte v poriadku žalúdok).
 • Po užití zmesi sa snažíme driemať alebo zaspať, pričom si teplý ohrievač vždy držíme na pravom boku. Po jednej hodine v noci sa môžeme uložiť k spánku. Do tejto doby by malo prebehnúť aj vylučovanie hlienov, usadenín zo žlčových ciest v podobe hnačky. Pred spaním a asi po treťom vyprázdnení je vhodné urobiť si klystír a ráno po prebudení ešte jeden. Ráno jeme len ľahkú stravu, ťažšie jedlá zaraďujme do stravy veľmi opatrne, najlepšie až na druhý deň.
 • Najvhodnejším prvým jedlom je šťava zo štyroch dielov mrkvy a jabĺk a jedného dielu repy, teda v pomere v pomere 5:1
 • Budete prekvapení, čo všetko môže pri takejto očiste cez črevá vyjsť. Pečeňovú kúru sa odporúča zopakovať ešte raz po šiestich týždňoch.
 • Nikdy ju však nerobte, ak ste chorí alebo máte diagnostikované veľké žlčníkové kamene!

Je veľmi dôležité, aby ste v priebehu očisty zostali pokojní a uvoľnení. Pri tejto procedúre by ste nemali cítiť žiadne bolesti. Nebojte sa, pretože strach môže spôsobiť kŕče svalstva a nemuselo by z vás vyjsť nič. Je to taktiež ďalšia príčina zvracania. Do očisty sa v žiadnom prípade nepúšťajte po namáhavej práci ani po vyčerpávajúcej hladovke! Inak sa po očiste môžete cítiť veľmi vyčerpane.

ČO MOŽEME EŠTE UROBIŤ?

Bylinky: V priebehu mesiaca si urobte čajovú kúru z pestreca mariánskeho. Jednu polievkovú lyžicu drogy zalejte litrom vriacej vody a nechajte vylúhovať. Pite počas dňa pred alebo po jedle.

Šťavy: Každý druhý deň striedavo pite nasledovné šťavy:

 1. Šťava z mrkvy a z červenej repy v pomere 1:1
 2. Šťava z jedného citrónu, zmiešaná s trochou vody (asi 200ml), do ktorej pridáte lyžicu medu a lyžicu olivového oleja a zmixujete.
Šťavy sa pijú ráno nalačno 20 minút pred jedením.

Reflexná terapia: Každý deň aspoň 15-20 minút si jemným tlakom a krúživými pohybmi pomocou palca na ruke stimulujte reflexnú zónu pečene na pravom chodidle. Môžete tlak postupne zvyšovať až pokiaľ to vydržíte.

EXTRA TIP: Zápar zo zemežlče menšej:

Podporuje trávenie, upravuje a vylepšuje činnosť pečene a žlčníka.
Jednu polievkovú lyžicu drogy zalejeme 400 ml vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať. Užívame trikrát denne vždy pred jedlom.autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 134384 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie
Zobraziť detail obrázku...

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)