ISSN 1337-6179          dnes je streda 24. apríla 2024, meniny má Juraj , zajtra Marek 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
spln
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 1.5.2007

ZELENÁ LEKÁREŇ V MÁJI

Bylinky, ktoré sa začínajú zbierať od mája môžeme použiť nielen čerstvé, ale nasušiť si z nich zásobu na celý rok do čajových zmesí. Postupne sa totiž v mnohých receptoch budeme k týmto bylinkám opäť vracať.

Čo si však môžeme z čerstvých byliniek pripraviť hneď?

Púpavový med pre lepšie trávenie

Liečivé účinku nemá len koreň a listy púpavy, ale aj kvety, z ktorých možno pripraviť lahodný med, vhodný na celkové posilnenie organizmu, pečeňové, žlčníkové a obličkové problémy, ako aj pre lepšie trávenie a prečistenie krvi. Kvety púpavy môžeme zbierať po celú dobu kvitnutia – do augusta.

Príprava: 250 g kvetov púpavy lekárskej, 750 ml vody, 1 kg cukru, 1 citrón.

Citrón nakrájame na kolieska, povaríme spolu s púpavovými kvetmi (predtým opláchnutými) 20 minút pri miernej teplote. Potom precedíme a všetko prepasírujeme. Cukor zamiešame do horúcej tekutiny a necháme 15 minút povariť. Ešte teplé naplníme do zaváraninových pohárov a dobre uzavrieme. V chlade a tme vydrží viac ako rok.

Olej z materinej dúšky (tymianu) na nervy

Vňať dúšky zbierame v čase kvitnutia – až do septembra. Bylinka má priaznivé účinky pri prieduškových ochoreniach, suchom kašli, žalúdočných a črevných ochoreniach najmä nervového pôvodu (vredy, kŕče, kolitída, meteorizmus), chrípke ale v liečiteľstve sa používa najmä pri nervových ochoreniach všetkého druhu.

Príprava: 50g čerstvej materinej dúšky rozdrvíme v mažiari a nasypeme do jedného litra olivového oleja, ktorý zahrejeme na 40-stupňovú teplotu. Zmes postavíme do vodného kúpeľa a varíme 2 hodiny na slabom ohni. Necháme 12 hodín odstáť, potom precedíme cez gázu a uschováme do chladničky v dobre zatvorenom zaváraninovom pohári. Olej natierame denne na chrbticu smerom od krížov hore. Má veľmi silný účinok pri ochoreniach nervovej sústavy, pri hyperaktívnych deťoch, nervozite. Môže sa natierať aj na zápästie, na zátylok, či masírovať ním chodidlá.

Esencia z cesnaku medvedieho na žalúdok

Cesnak medvedí má liečivé a dezinfekčné účinky na žalúdok a črevný trakt. Na jar od konca apríla, sa zbierajú čerstvé listy, z ktorých si môžeme pripraviť esenciu, použiteľnú po celý rok. Jej pravidelné užívanie výrazne znižuje cholesterol.

Príprava: Nadrobno pokrájané listy alebo cibuľky cesnaku medvedieho naložíme do fľaše a zalejeme 38 – 40% ražnou pálenkou (môže byť aj kvalitná vodka) Fľaša sa odloží aspoň na dva týždne na teplé miesto, občas ňou potrasieme, potom scedíme. Užívame denne štyri krát 10-15 kvapiek, zriedených malým množstvom vody.

Prečisťujúca kúra s lastovičníkovou šťavou

V máji a júni je čas na zbieranie vňate lastovičníka väčšieho. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri dne, vodnatieľke ako diuretický prostriedok, čerstvá rastlina sa používa pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdka, tráviacich ťažkostiach, kožnej tuberkulóze, kožných problémoch a rakovine kože. Mliečna šťava z nej sa používa na odstránenie bradavíc. Nakoľko je toxická, nesmieme prekračovať predpísané dávkovanie.

Príprava: čerstvo nazbieranú vňať umyjeme a pomelieme na mlynčeku na mäso. Pridáme med alebo cukor v pomere 1:1. Necháme niekoľko dní odstáť, pokiaľ bylina nepustí šťavu. Šťavu precedíme a uložíme do chladničky. Nálev pijeme jedenkrát denne, najlepšie pred obedom podľa nasledovnej schémy:

  • 1.deň – 1 kvapka šťavy na 1 polievkovú lyžicu vody
  • 2.deň – 2 kvapky na 1 polievkovú lyžicu vody
  • 3.deň - 3 kvapky šťavy s vodou, postupne po kvapke denne pridávať až do 14. Dňa, kedy užijeme 14 kvapiek
  • 15.deň – 13 kvapiek a každý ďalší deň uberieme po kvapke, až sa dostaneme na koniec liečby jednou kvapkou posledný deň.

Odporúča sa opakovať tento cyklus trikrát s týždennou pauzou medzi jednotlivými cyklami. Tento posilňujúci prostriedok očisťuje všetky orgány a sústavy. Rastline prisudzujú aj tlmiaci účinok na rast rakovinových buniek.

Lastovičníkový nálev pri liečbe rakoviny

Tento nálev pripravujeme už z vysušenej byliny, preto je dobré si ho nazbierať do zásoby (pridáva sa aj do rôznych čajových zmesí). Pri zbieraní dávame pozor, aby sa listy nepotlačili. Sušíme v tieni alebo pri teplote 60 stupňov Celzia.

Príprava: Musíme ho pripravovať tak, aby mal nálev svetložltú farbu podobnú citrónu. Jednu čajovú lyžičku byliny zalejeme 2,5 dl vriacej vody a lúhujeme presne jednu minútu (nikdy nie viac!) Osladíme medom a pridáme citrónovú šťavu. Pijeme 1/3 dávky trikrát denne.



autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 11708 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie
Medvedí cesnak

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)