ISSN 1337-6179          dnes je sobota 9. decembra 2023, meniny má Izabela , zajtra Radúz 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Váhy
Fáza Mesiaca:
4. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 29.8.2007

LIEČEBNÝ PÔST A OČISTA ČRIEV

Nejesť je zrejme najstaršia všeobecná liečebná metóda. Zvieratá prestávajú žrať, keď sa necítia dobre a ani ľuďom pri chorobe nechutí. Pri liečebnom pôste je však vhodné dodržiavať určité zásady, ktoré nášmu telu pomôžu efektívnejšie sa zbaviť toxínov.

Keď svojmu organizmu napríklad v čase Vianoc doprajeme príliš mnoho, chýba nám energia. Zastavením jedenia a zvýšením prísunu vody však máme možnosť sa v relatívne krátkej dobe oslobodiť od toxínov a načerpať novú silu. Postiť sa môžete rôzne. Neodporúčam čistý pôst s vodou, pretože jedy nahromadené v telesnom tuku by sa mohli uvoľniť príliš rýchlo a koncentrovane a dostať sa do krvného riečišťa. Väčšina odborníkov na výživu odporúča miernejší pôst so šťavami alebo spirulinou. Pri ňom totiž nedochádza k javom vyčerpania. Tiež pocity hladu sú vzácne, pretože kto vypije denne trikrát 10 g prášku zo spiruliny v pol litri zeleninovej šťavy alebo vývaru, pocíti zakaždým prísun energie. Žalúdok sa navyše naplní expanzívnou schopnosťou riasy.

K pôstu so šťavami sa hodia nesladené ovocné a zeleninové šťavy zmiešané do polky s vodou. Medzitým môžete hasiť svoj smäd dostatočným množstvom vody. Dĺžku pôstu so šťavami alebo spirulinou by si mal určiť každý sám. U riasy neexistuje žiadna hranica smerom na hor. Japonský filozof Toru Matsui, ktorého predstavil Christopher Hills vo svojej knihe The Secrets of Spirulina, žil vtedy ako 85 ročný už 15 rokov zo spiruliny pestovanej pomocou telu vlastných „hnojív“ bez toho, že by vykazoval nejaké známky nedostatočnej výživy.

V priebehu prvých pôstnych dní sa odporúča klyzma alebo prijímanie síranu horečnatého (Glauberova soľ), aby jedovaté látky nezostávali v črevách a mohli byť reabsorbované.
Skoro rovnako účinne ako klyzma nás môže na pôst pripraviť aj deň so surovou stravou.
Ďalšieho príjemného spôsobu čistenia čriev môžete dosiahnuť nápojom zo šupiek semien Indického skorocelu (Psyllium). Zmiešajte 1 až 2 polievkové lyžice Psyllia so štvrť litrom nesladenej jablčnej alebo pomarančovej šťavy, zriedenej na pol s vodou. Vypite nápoj ihneď, pretože inak nabobtná na akýsi puding.

Ďalšiou dobrou možnosťou, ako oslobodiť črevá od starých krustov a odpadov, je užívanie jadier z papáje. Rozžúvajte ešte 30 až 50 tmavo zelených až červených jadierok papáje a prehltnite ich spolu s veľkým množstvom vody.
Kto má možnosť, mal by zájsť behom pôstu do sauny, prípadne infračervenej kabíny. Dlhé prechádzky, chodenie naboso vo vode alebo rose, plávanie , jazda na bicykli, aerobik a iné aktivity na čerstvom vzduchu sú vhodné sprievodné opatrenia pri pôste.

Keď sa rozpúšťajú kryštály kyselín, môžu sa objaviť mierne bolesti hlavy alebo pichanie v prstoch na rukách a nohách. Odpomôcť si od toho môžete trochou čerstvej citrónovej šťavy alebo polovicou čajovej lyžičky hydroxidu sodného v pohári vody. Tieto nápoje pomáhajú vyrovnať účinok kyselín látkovej výmeny, ktoré sa uvoľňujú zo spojivového tkaniva. Detoxikačné príznaky, ku ktorým patria taktiež bolesti brucha, povlečený jazyk a zlý dych, sa väčšinou objavujú 2. alebo 3. deň a 4. alebo 5. deň obvykle miznú. Pôst by sme mali ukončiť, akonáhle pocítime slabosť a prázdnotu. Dôležité: nezačnite po prerušení pôstu hneď s tvrdou stravou, pretože črevá si najprv pomaly musia zase zvykať na tuk, bielkoviny a škroby. Bezpečné známky úspešne ukončeného očistenia tela sú ružový jazyk a žiariace oči.

Po pôste môžete novému zaneseniu odpadmi zabrániť pomocou preháňajúcich alebo črevo čistiacich jedál: kyslá kapusta, zelený šalát, ananás a papája. Práve tak pomáhajú šťavy ako čerstvá jablčná, slivková a figová šťava. Ďalšie mierne preháňajúce, prípadne stimulujúce prostriedky sú aloe vera, sladké drievko, cayenské korenie, zázvor, agar-agar a ľanové semienka.Zdroj: Detoxikace a posilování imunity; vydavateľstvo Fontána, www.fontana.ws


Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 43638 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: magazin.luna@outlook.compredplatitelia
meno:
heslo:Copyright (C) 2007 - 2023 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)